Նամիբիայում 59-ամյա Ադոլֆ Հիտլեր Ուունոնան հինգերորդ անգամ անընդմեջ վերընտրվել է Օշանա մարզի Օմպունջա շրջանի խորհրդարանական։ Չորեքշաբթի օրը կայացած տեղական ընտրություններում նա կրկին հաղթել է։
Ուունոնան տարիներ շարունակ ստիպված է եղել բացատրել իր անվան ծագումը և ընդգծել, որ որևէ կապ չունի նացիստական առաջնորդի հետ։
Տեղական The Namibian թերթը հայտնել է, որ 2025 թվականի ընտրություններից առաջ Ուունոնան պաշտոնապես հանել է «Հիտլեր» միջին անունը իր անձնագրից և այսուհետ կոչվում է պարզապես Ադոլֆ Ուունոնա։
«Իմ անունը Ադոլֆ Հիտլեր չէ։ Ես Ադոլֆ Ուունոնա եմ։ Անցյալում մարդիկ կոչել են ինձ Ադոլֆ Հիտլեր և փորձել են կապել մեկի հետ, ում ես նույնիսկ չգիտեմ», — ասել է նա թերթին։
2020 թվականի ընտրություններից հետո գերմանական Bild-ին տված հարցազրույցում Ուունոնան բացատրել էր, որ հայրը, հավանաբար, չի հասկացել, թե ինչ է նշանակում Ադոլֆ Հիտլեր անունը։
Գերմանական անունները սովորական են Նամիբիայում, քանի որ 1884–1915 թվականներին երկիրը Գերմանիայի գաղութ է եղել։
«Մանկության տարիներին ես դա համարում էի բոլորովին սովորական անուն։ Միայն մեծանալով հասկացա, որ այդ մարդն ուզում էր ենթարկել ամբողջ աշխարհը։ Ես որևէ կապ չունեմ այդ ամենի հետ»,- ասել է Ադոլֆ Ուունոնան։

In Namibia, 59-year-old Adolf Hitler Uunona has been re-elected for a fifth consecutive term as a member of parliament for the Ompundja district in the Oshana region. He won again in the local elections held on Wednesday.
Uunona has had to explain the origin of his name for years and emphasize that he has no connection to the Nazi leader.
Local newspaper The Namibian reported that ahead of the 2025 elections, Uunona has officially removed the middle name “Hitler” from his passport and will henceforth be called simply Adolf Uunona.
“My name is not Adolf Hitler. I am Adolf Uunona. In the past, people have called me Adolf Hitler and tried to connect me with someone I don’t even know,” he told the newspaper.
In an interview with the German newspaper Bild after the 2020 election, Uunona explained that his father probably did not understand what the name Adolf Hitler meant.
German names are common in Namibia, as the country was a German colony from 1884 to 1915.
“As a child, I thought it was a completely normal name. It was only when I grew up that I realized that this man wanted to conquer the whole world. I had nothing to do with it,” said Adolf Uunona.