Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը Միջին միջանցքը դարձրել է իրատեսական. Կոս
ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսն իր սոցիալական ցանցերի էջում հրապարակում է արել, որտեղ անդրադարձել է Միջին միջանցքի և Եվրոպայի և Ասիայի միջև նոր առևտրային երթուղիների ստեղծման քննարկումներին։
Կոսը հայտնել է, որ Եվրոպական տրանսպորտային ընկերության գործադիր տնօրենը հոկտեմբերին Global Gateway ֆորումի ժամանակ իրեն ասել է, թե ինչպես է նա բեռնարկղերը Չինաստանից Եվրոպա ուղարկում Ռուսաստանի տարածքով, և եթե իրեն հուսալի այլընտրանք առաջարկվի, նա կընդունի առաջարկը։
«Սա այն է, ինչ մենք անում ենք։ Միջին միջանցքը (կամ Անդրկասպյան միջանցքը), երկաթուղիների և նավահանգիստների երթուղի, որը կապում է Չինաստանը, Կենտրոնական Ասիան, Հարավային Կովկասը և Սև ծովը Եվրոպայի հետ, դառնում է հենց դա՝ հուսալի այլընտրանք առևտրային ուղիներին, որոնք դարձել են անվստահելի։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության ուղղությամբ վերջին քայլերը այս նպատակը դարձրել են ավելի իրատեսական»,- գրել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատարը։
Ըստ նրա՝ 2022 թվականից ի վեր առևտուրը քառապատկվել է։ Ճիշտ ներդրումների դեպքում այն ​​կարող է եռապատկվել մինչև 2030 թվականը։
«Սակայն ներդրումները չեն գա առանց մեր գործընկերների հետ համակարգման և մասնավոր հատվածի հետ համաձայնեցման։ Ահա թե ինչու եմ ես մեկնել Տաշքենդ, Ուզբեկստան, որտեղ հանձնակատար Ջոզեֆ Սիկելայի, անդամ պետությունների, ինչպես նաև Սևծովյան տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի մեր գործընկերների հետ քննարկեցինք, թե ինչպես կարելի է այդ երթուղին դարձնել ավելի արագ, էժան և ավելի հուսալի»,- ընդգծել է նա։

EU Enlargement Commissioner Marta Kos has posted on her social media page about the discussions on the Middle Corridor and the creation of new trade routes between Europe and Asia.
Coss said that the CEO of the European Transport Authority told her at the Global Gateway Forum in October that he sends containers from China to Europe via Russia, and that if he is offered a reliable alternative, he will accept it.
“This is what we are doing. The Middle Corridor (or Trans-Caspian Corridor), a route of railways and ports connecting China, Central Asia, the South Caucasus, and the Black Sea with Europe, is becoming just that: a reliable alternative to trade routes that have become unreliable. Recent steps towards peace between Armenia and Azerbaijan have made this goal more realistic,” the EU Enlargement Commissioner wrote.
According to her, trade has quadrupled since 2022. With the right investments, it could triple by 2030.
“However, the investments will not come without coordination with our partners and agreement with the private sector. That is why I traveled to Tashkent, Uzbekistan, where I discussed with Commissioner Joseph Sikela, Member States, as well as our partners in the Black Sea region and Central Asia, how to make this route faster, cheaper, and more reliable,” he stressed.