Ուկրաինական ծովային անօդաչու սարքերը Սև ծովում խոցել են Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» երկու նավթատար նավ։
Միաժամանակ Ղազախստանը բողոք է հայտնել Նովորոսիյսկում Կասպյան խողովակաշարի կոնսորցիումի նավթային տերմինալի վրա ուկրաինական հարձակման կապակցությամբ։
Թուրքիայի իշխանությունների տվյալներով՝ հարձակման են ենթարկվել «Կայրոս» և «Վիրատ» նավթատարները, որոնք նավարկում են Գամբիայի դրոշի ներքո և գտնվում են Մեծ Բրիտանիայի ու ԵՄ պատժամիջոցների ցուցակում՝ Ուկրաինա ներխուժման պատճառով սահմանված միջազգային սանկցիաները շրջանցելու համար ռուսական նավթ տեղափոխելու մեղադրանքով։
Երկու նավն էլ խոցվել է Թուրքիայի ափերի մոտ։
Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարարությունը հայտարարել է, որ շաբաթ առավոտյան նավը «կրկին ենթարկվել է հարձակման՝ ստանալով աննշան վնասվածքներ աջ կողմում»։ «Նավի վրա հրդեհ չկա, անձնակազմը լավ է զգում։ Փրկարարները գտնվում են անվտանգ հեռավորության վրա»,— ասված է հայտարարությունում։ Տուժածների մասին տեղեկություն չկա։ Թուրքիայի իշխանությունները հայտնել են, որ օգնություն են ցուցաբերել նավերին։
Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության անանուն աղբյուրն հայտնել է, որ երկու նավթատարներն էլ դատարկ են եղել և ուղևորվում էին դեպի Նովորոսիյսկի ռուսական ծովային տերմինալ։
Թուրքիայի կառավարությունը դատապարտել է ուկրաինական հարձակումները նավթատարների վրա։ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը հայտարարել է, որ հարձակումները տեղի են ունեցել Թուրքիայի բացառիկ տնտեսական գոտում և «լուրջ սպառնալիք են ստեղծել տարածաշրջանում նավագնացության, մարդկային կյանքերի, գույքի և էկոլոգիական անվտանգության համար»։

Ukrainian naval drones have shot down two oil tankers belonging to Russia's "shadow fleet" in the Black Sea.
Meanwhile, Kazakhstan has protested the Ukrainian attack on the Caspian Pipeline Consortium oil terminal in Novorossiysk.
According to Turkish authorities, the attacks targeted the Kairos and Virat oil tankers, which are under the Gambian flag and are on the UK and EU sanctions list for transporting Russian oil to circumvent international sanctions imposed over the invasion of Ukraine.
Both ships were hit off the coast of Turkey.
The Turkish Ministry of Transport and Infrastructure said that the ship "was attacked again on Saturday morning, suffering minor damage to the starboard side." "There is no fire on the ship, and the crew is doing well. Rescuers are at a safe distance," the statement said. There were no reports of casualties. Turkish authorities said they had assisted the ships.
An unnamed source in Ukraine's security service said both tankers were empty and were heading to the Russian sea terminal in Novorossiysk.
The Turkish government condemned the Ukrainian attacks on the tankers. A foreign ministry spokesman said the attacks took place in Turkey's exclusive economic zone and "pose a serious threat to shipping, human life, property and ecological safety in the region."