Հռոմի պապը ժամանել է Լիբանան
Հռոմի Լեւոն XIV պապն այսօր ժամանել է Բեյրութ։ Նա նշել է, որ խաղաղության ճանապարհը պահանջում է համառություն, անսասանություն և երկխոսություն։
«Ինձ համար մեծ ուրախություն է հանդիպել ձեզ և այցելել այս երկիրը, որտեղ «խաղաղությունը» ավելին է, քան պարզապես բառ, քանի որ այստեղ խաղաղությունը ցանկություն է և կոչում. այն պարգև է և անընդհատ աշխատանք», - հայտարարել է նա՝ դիմելով Լիբանանի կառավարության, քաղաքացիական հասարակության և դիվանագիտական ​​կորպուսի ներկայացուցիչներին։
Հիշեցնելով Ավետարանի խոսքերը՝ «Երանի խաղաղարարներին», պապն ընդգծել է, որ լիբանանցի ժողովրդի ուժը կայանում է նրանց դիմադրողականության և «ցանկացած մարտահրավերի դեմ կրկին կանգնելու» ունակության մեջ։
«Ձեր դիմացկունությունը իսկական խաղաղարարների էական բնութագիր է, քանի որ խաղաղության գործը անընդհատ նոր սկիզբ է։ Խաղաղություն կառուցելը պահանջում է համառություն, կյանքը պաշտպանելն ու գնահատելը՝ համառություն», - ասել է նա։

Pope Francis arrives in Lebanon
Pope Leo XIV arrived in Beirut today. He noted that the path to peace requires perseverance, steadfastness, and dialogue.
“It is a great joy for me to meet you and to visit this country where ‘peace’ is more than just a word, because here peace is a desire and a calling: it is a gift and a constant work,” he declared, addressing representatives of the Lebanese government, civil society, and diplomatic corps.
Recalling the words of the Gospel: “Blessed are the peacemakers,” the pope stressed that the strength of the Lebanese people lies in their resilience and ability to “rise again in the face of any challenge.”
“Your resilience is an essential characteristic of true peacemakers, because the work of peace is a constant new beginning. Building peace requires perseverance, defending and valuing life requires perseverance,” he said.