Հռոմի պապը ժամանել է Լիբանան
Հռոմի Լեւոն XIV պապն այսօր ժամանել է Բեյրութ։ Նա նշել է, որ խաղաղության ճանապարհը պահանջում է համառություն, անսասանություն և երկխոսություն։
«Ինձ համար մեծ ուրախություն է հանդիպել ձեզ և այցելել այս երկիրը, որտեղ «խաղաղությունը» ավելին է, քան պարզապես բառ, քանի որ այստեղ խաղաղությունը ցանկություն է և կոչում. այն պարգև է և անընդհատ աշխատանք», - հայտարարել է նա՝ դիմելով Լիբանանի կառավարության, քաղաքացիական հասարակության և դիվանագիտական ​​կորպուսի ներկայացուցիչներին։
Հիշեցնելով Ավետարանի խոսքերը՝ «Երանի խաղաղարարներին», պապն ընդգծել է, որ լիբանանցի ժողովրդի ուժը կայանում է նրանց դիմադրողականության և «ցանկացած մարտահրավերի դեմ կրկին կանգնելու» ունակության մեջ։
«Ձեր դիմացկունությունը իսկական խաղաղարարների էական բնութագիր է, քանի որ խաղաղության գործը անընդհատ նոր սկիզբ է։ Խաղաղություն կառուցելը պահանջում է համառություն, կյանքը պաշտպանելն ու գնահատելը՝ համառություն», - ասել է նա։

Папа Римский прибыл в Ливан
Папа Римский Лев XIV сегодня прибыл в Бейрут. Он отметил, что путь мира требует настойчивости, стойкости и диалога.
«Для меня большая радость встретиться с вами и посетить эту страну, где «мир» - больше, чем просто слово, поскольку здесь мир - это желание и призыв, это дар и постоянная работа», - заявил он, обращаясь к представителям правительства Ливана, гражданского общества и дипломатического корпуса.
Вспомнив слова Евангелия: «Блаженны миротворцы», Папа подчеркнул, что сила ливанского народа заключается в их устойчивости и способности «вновь подниматься перед любым вызовом».
«Ваша устойчивость - существенная характеристика истинных миротворцев, поскольку дело мира - это постоянное новое начало. Строительство мира требует настойчивости, защита и оценка жизни - стойкости», - сказал он.