Ուկրաինային ֆինանսական աջակցության համար ՌԴ սառեցված պետական ակտիվներն օգտագործելու Եվրամիության ծրագիրը կարող է սպառնալիքի տակ դնել հակամարտության կարգավորման նպատակով հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի հնարավորությունները: Այս մասին հայտարարել Է Բելգիայի վարչապետ Բարտ դե Վեվերը, որի խոսքը մեջբերում է Financial Times թերթը։
«Առաջարկվող ռեպարացիոն փոխառությունների սխեմայի հապճեպ առաջխաղացումը կհանգեցնի նրան, որ մենք՝ որպես ԵՄ, փաստացի կխանգարենք վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերմանը», - ասված է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենին ուղղված Բելգիայի կառավարության նամակում:
Եվրահանձնաժողովը մինչև շաբաթվա վերջ, ինչպես հաղորդում Է Reuters գործակալությունը, 2026 և 2027թթ. Կիևին աջակցելու համար ակտիվների օգտագործման օրենսդրական առաջարկի նախագիծ կներկայացնի և հույս ունի վերացնել Բելգիայի մտավախությունները։

The European Union’s plan to use frozen Russian state assets to provide financial assistance to Ukraine could jeopardize the prospects for a possible peace agreement to resolve the conflict, Belgian Prime Minister Bart de Wever said, as quoted by the Financial Times.
“The hasty advance of the proposed reparations loan scheme would mean that we, as the EU, would effectively obstruct the achievement of a final peace agreement,” the Belgian government wrote in a letter to European Commission President Ursula von der Leyen.
The European Commission will present a draft legislative proposal on the use of assets to support Kiev in 2026 and 2027 by the end of the week, Reuters reported, and hopes to allay Belgium’s concerns.