Ղրիմի կամրջի պայթեցման գործով անցնող հայերը դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման
Դոնի Ռոստովի Հարավային շրջանի ռազմական դատարանը 2022 թվականի հոկտեմբերին Ղրիմի կամրջի պայթյունի մեջ մեղադրվող ութ մեղադրյալի դատապարտել է ցմահ ազատազրկման։
Գործով մեղադրվում է ընդհանուր առմամբ 13 անձ՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիներ։ Նրանցից ութը՝ Արտյոմ Ազատյանը, Գեորգի Ազատյանը, Օլեգ Անտիպովը, Ալեքսանդր Բիլինը, Վլադիմիր Զլոբան, Դմիտրի Տյաժելիխը, Ռոման Սոլոմկոն և Արթուր Տերչանյանը, կալանավորվել են։
Բոլորին մեղադրանք է առաջադրվել ահաբեկչական գործողությունների և պայթուցիկ նյութերի տեղափոխման համար։ Սոլոմկոն և Տերչանյանը մեղադրվել են նաև պայթուցիկ նյութերի մաքսանենգության մեջ։
Դատարանը գործը քննել է դռնփակ կարգով։ Մեղադրանքով բոլոր ութ անձանց համար պահանջվել է ցմահ ազատազրկում։ Մեղադրյալներից ոչ մեկը չի ընդունել իր մեղքը. նրանք բոլորը պնդում են, որ տեղյակ չեն եղել բեռի մասին։
Հիշեցնենք, որ Ղրիմի կամրջի վրա պայթյունը տեղի էր ունեցել 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին։ Պայթուցիկներով բեռնված բեռնատարի պայթյունի հետևանքով ճանապարհի մի քանի հատվածներ փլուզվել էին։ Բեռնատարի վարորդը և մոտակա մեքենայում գտնվող ևս չորս մարդ զոհվել էին։

The Southern District Military Court of Rostov-on-Don has sentenced eight defendants to life imprisonment in connection with the October 2022 Crimean bridge bombing.
A total of 13 people, citizens of Russia, Armenia, and Ukraine, are charged in the case. Eight of them, Artyom Azatyan, Georgy Azatyan, Oleg Antipov, Alexander Bilin, Vladimir Zloba, Dmitry Tyazhelich, Roman Solomko, and Arthur Terchanyan, have been detained.
All have been charged with terrorist acts and transporting explosives. Solomko and Terchanyan are also charged with smuggling explosives.
The court heard the case in camera. The indictment called for life imprisonment for all eight defendants. None of the defendants has pleaded guilty; they all claim they were unaware of the cargo.
Recall that the explosion on the Crimean bridge occurred on October 8, 2022. The explosion of a truck loaded with explosives caused several sections of the road to collapse. The truck driver and four other people in a nearby car were killed.