Թուրքիայի ԱԱԽ նիստում անդրադարձել են Հայաստանին և Ադրբեջանին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Թուրքիայի ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ, որից հետո հրապարակվել է հայտարարություն։ Անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանին և Ադրբեջանին։
«Հաշվի առնելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում վերջին դրական զարգացումները՝ քննարկվել են երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորությունները։ Վերահաստատվել է Հարավային Կովկասում խաղաղություն, կայունություն և զարգացում ապահովելու մեր հանձնառությունը»,- ասվում է հայտարարությունում։
Գնահատվել է ռուս-ուկրաինական պատերազմի ներկա իրավիճակը, ընդգծվել է դիվանագիտական ​​լուծումներ գտնելու կարևորությունը՝ լարվածության սրման վտանգը վկայող զարգացումների պայմաններում, և նշվել է, որ Թուրքիան շարունակելու է ջանքերը միջազգային գործընկերների հետ միասին երկարատև և արդար խաղաղություն հաստատելու համար։

A meeting of the Turkish National Security Council was held under the chairmanship of Turkish President Recep Tayyip Erdogan, after which a statement was issued. Armenia and Azerbaijan were also mentioned.
“Taking into account the recent positive developments in the peace process between Armenia and Azerbaijan, the possibilities of bilateral and regional cooperation were discussed. Our commitment to ensuring peace, stability, and development in the South Caucasus was reaffirmed,” the statement said.
The current situation in the Russian-Ukrainian war was assessed, the importance of pursuing diplomatic solutions was emphasized amid developments that raise the risk of escalating tensions, and it was noted that Turkey will continue its efforts, together with international partners, to establish a lasting and just peace.