Ուկրաինան համաձայնել է Թրամփի առաջարկած խաղաղության պայմանագրին
ԱՄՆ պաշտոնյան CBS News-ին հայտնել է՝ Ուկրաինայի կառավարությունը համաձայնություն է տվել Թրամփի վարչակազմի միջնորդած խաղաղության համաձայնագրին՝ դադարեցնելու Ռուսաստանի գրեթե չորս տարվա պատերազմը։
Ուկրաինայի ազգային անվտանգության քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը հաստատել է, որ հիմնական պայմանների շուրջ ընդհանուր համաձայնություն կա, մանրամասները դեռ քննարկվում են։ Նա հույս է հայտնել, որ Զելենսկին նոյեմբերի վերջին կայցելի Վաշինգտոն՝ պայմանագիրը վերջնական ստորագրելու։
Աբու Դաբիում ԱՄՆ բանակի քարտուղար Դեն Դրիսկոլը ժամերով բանակցել է ռուս պաշտոնյաների հետ։ Ամերիկյան կողմը «շատ օպտիմիստ է» և սպասում է Մոսկվայի պատասխանին։
Ռուսաստանը դեռ չի արձագանքել։ Լավրովը միայն ասել է, որ Մոսկվան «գնահատում է ԱՄՆ-ի նախաձեռնությունը», բայց տեղեկություն չի հրապարակի մինչև պաշտոնական համաձայնությունը։

A U.S. official told CBS News that the Ukrainian government has agreed to a peace deal brokered by the Trump administration to end Russia’s nearly four-year war.
Ukraine’s National Security Secretary Rustem Umerov confirmed that there was general agreement on the basic terms, but details were still being worked out. He expressed hope that Zelensky would visit Washington in late November to finalize the deal.
U.S. Army Secretary Dan Driscoll held hours of talks with Russian officials in Abu Dhabi. The U.S. side is “very optimistic” and is waiting for Moscow’s response.
Russia has not yet responded. Lavrov said only that Moscow “appreciates the U.S. initiative” but will not release information until a formal agreement is reached.