Ուկրաինան համաձայնել է Թրամփի առաջարկած խաղաղության պայմանագրին
ԱՄՆ պաշտոնյան CBS News-ին հայտնել է՝ Ուկրաինայի կառավարությունը համաձայնություն է տվել Թրամփի վարչակազմի միջնորդած խաղաղության համաձայնագրին՝ դադարեցնելու Ռուսաստանի գրեթե չորս տարվա պատերազմը։
Ուկրաինայի ազգային անվտանգության քարտուղար Ռուստեմ Ումերովը հաստատել է, որ հիմնական պայմանների շուրջ ընդհանուր համաձայնություն կա, մանրամասները դեռ քննարկվում են։ Նա հույս է հայտնել, որ Զելենսկին նոյեմբերի վերջին կայցելի Վաշինգտոն՝ պայմանագիրը վերջնական ստորագրելու։
Աբու Դաբիում ԱՄՆ բանակի քարտուղար Դեն Դրիսկոլը ժամերով բանակցել է ռուս պաշտոնյաների հետ։ Ամերիկյան կողմը «շատ օպտիմիստ է» և սպասում է Մոսկվայի պատասխանին։
Ռուսաստանը դեռ չի արձագանքել։ Լավրովը միայն ասել է, որ Մոսկվան «գնահատում է ԱՄՆ-ի նախաձեռնությունը», բայց տեղեկություն չի հրապարակի մինչև պաշտոնական համաձայնությունը։

Украина согласилась на предложенный Трампом мирный договор
Американский чиновник сообщил CBS News, что правительство Украины дало согласие на мирное соглашение, посредничаемое администрацией Трампа, — чтобы остановить почти четырёхлетнюю войну России.
Секретарь Совета национальной безопасности Украины Рустем Умеров подтвердил, что по основным условиям есть общее согласие, детали всё ещё обсуждаются. Он выразил надежду, что Зеленский в конце ноября посетит Вашингтон, чтобы окончательно подписать соглашение.
В Абу-Даби секретарь Армии США Дэн Дрисколл вёл многочасовые переговоры с российскими чиновниками. Американская сторона «очень оптимистична» и ждёт ответа Москвы.
Россия пока не отреагировала. Лавров лишь заявил, что Москва «оценивает инициативу США», но не опубликует информацию до официального согласия.