Խաղաղության պլանը կրճատվել է․ Աբու Դաբիում ռուսների հետ կքննարկվի նոր նախագիծը
ԱՄՆ բանակի քարտուղար Դեն Դրիսկոլը Աբու Դաբիում փակ հանդիպում կունենա ռուսաստանյան պաշտոնյաների հետ՝ ներկայացնելու ԱՄՆ-Ուկրաինա վերջին բանակցություններում ձևավորված խաղաղության վերանայված նախագիծը։ Հանդիպմանը չի մասնակցելու ո՛չ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, ո՛չ էլ մյուս ամերիկացի բանակցողները, ինչը գործընթացը դարձնում է առավել բարդ և զգայուն։
Դրիսկոլը Մոսկվային է փոխանցելու նախնական 28-կետանոց խաղաղության պլանի կրճատված՝ մոտ 19 կետից բաղկացած տարբերակը, որտեղից հանվել են ամենախնդրահարույց դրույթները, ներառյալ Դոնբասի նկատմամբ ռուսական վերահսկողության ճանաչումը։ Այդ հարցերը թողնվել են նախագահներ Թրամփի և Զելենսկու մակարդակով քննարկելու համար։
Թրամփի վարչակազմը հայտարարել է, որ վերջին տասը ամիսներին իր թիմը միասնական աշխատում է «կայուն և վերահսկելի» խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։

U.S. Army Secretary Dan Driscoll will meet with Russian officials in Abu Dhabi to present a revised peace plan developed in recent U.S.-Ukraine talks. Neither Secretary of State Marco Rubio nor other U.S. negotiators will be attending the meeting, making the process more complex and sensitive.
Driscoll will provide Moscow with a reduced version of the original 28-point peace plan, which has been stripped of about 19 points, including the most problematic provisions, such as recognition of Russian control over Donbass. Those issues have been left for discussion between President Trump and President Zelensky.
The Trump administration has said that its team has been working together for the past ten months to achieve a “sustainable and manageable” peace.