Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Թակայիչին և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսային զրույց են ունեցել։ Ըստ Reuters-ի՝ սա Ճապոնիայի ու Պեկինի միջև դիվանագիտական լարվածությունից հետո նրանց առաջին բանակցությունն էր։
«Նախագահ Թրամփը կարճ ներկայացրել է ԱՄՆ-Չինաստան հարաբերությունների վիճակը», – լրագրողներին հայտնել է Թակայիչին՝ հրաժարվելով մանրամասնել։
«Նախագահ Թրամփը նշեց, որ մենք շատ լավ ընկերներ ենք, և նա ուրախ կլինի, եթե ես ցանկացած պահի զանգահարեմ», – ավելացրել է նա։
Սպիտակ տունը դեռ մանրամասներ չի հայտնել։
Ճապոնիայի վարչապետի հետ հեռախոսազրույցը տեղի է ունենում Թրամփ-Ծինփին հեռախոսազրույցից հետո։
Հիշեցնենք, որ այս ամսվա սկզբին խորհրդարանում Ճապոնիայի վարչապետը հայտարարել էր, որ եթե Չինաստանը հարձակվի Թայվանի վրա, այն կարող է հանգեցնել Ճապոնիայի ռազմական արձագանքին։ Պեկինն անմիջապես բուռն արձագանքել էր, ընդհուպ մինչև հայտարարելով Ճապոնիա ճանապարհորդությունների բոյկոտի մասին։
Ըստ Չինաստանի պաշտոնական Xinhua լրատվական գործակալության՝ երկուշաբթի օրը չինական նախագահ Սի Ծինփինը Թրամփին հայտնել էր, որ Տայվանի «վերադարձը Չինաստան» կարևոր մաս է Պեկինի համաշխարհային կարգի տեսլականի համար։ Թրամփը Truth Social-ում հրապարակած գրառմամբ ընդգծել էր առևտրային բանակցությունների առաջընթացը, սակայն չէր հիշատակել Տայվանի վերաբերյալ քննարկումները Սի Ծինփինի հետ։

Japanese Prime Minister Sanae Takaichi and US President Donald Trump spoke by telephone. According to Reuters, this was their first meeting since the diplomatic tensions between Japan and Beijing.
"President Trump briefly presented the state of US-China relations," Takaichi told reporters, declining to elaborate.
"President Trump said that we are very good friends, and he would be happy if I called at any time," he added.
The White House has not yet released details.
The phone conversation with the Japanese Prime Minister takes place after the Trump-Xinping phone conversation.
Recall that earlier this month, the Japanese Prime Minister stated in parliament that if China attacks Taiwan, it could lead to a military response from Japan. Beijing immediately reacted violently, even announcing a travel boycott to Japan.
Chinese President Xi Jinping told Trump on Monday that Taiwan's "return to China" was an essential part of Beijing's vision for a world order, according to China's official Xinhua News Agency. Trump, in a post on Truth Social, highlighted progress in trade talks but made no mention of discussions with Xi on Taiwan.