Աֆղանստանի թալիբների պաշտոնական ներկայացուցիչ Զաբիհուլլահ Մուջահիդը հայտարարել է, որ Պակիստանի զինված ուժերը ռմբակոծել են Խոսթ նահանգի բնակելի տներից մեկը՝ սպանելով առնվազն 9 երեխայի (5 տղա և 4 աղջիկ) և մեկ կնոջ։
Ըստ Մուջահիդի՝ գիշերը ժամը 00:00-ի սահմաններում Պակիստանը հրթիռակոծել է Գերբզվո շրջանի բնակիչ Վիլայաթ Խանի տունը՝ ամբողջությամբ ոչնչացնելով այն։ Նա X-ում հրապարակել է զոհերի լուսանկարները։
Պակիստանի զինվորականները և ԱԳՆ-ն դեռ չեն մեկնաբանել միջադեպը։
Մուջահիդը նաև տեղեկացրել է, որ Պակիստանը հարձակումներ է իրականացրել նաև Կունար և Պակտիկա նահանգներում՝ վիրավորելով 4 քաղաքացիական անձի։
Հարձակումները տեղի են ունեցել Պեշավարում երեքշաբթի օրը տեղի ունեցած երկու ինքնասպան-ահաբեկչություններից մեկ օր հետո, որոնց զոհ էր դարձել երեք պակիստանցի սահմանապահ զինծառայող։
Պակիստանն ու Աֆղանստանը հոկտեմբերին բախումներ են ունեցել սահմանին՝ տասնյակ զոհերով. դա 2021 թ. թալիբների իշխանության վերադարձից ի վեր ամենածանր բախումն էր։ Կողմերը Դոհայում հաշտության համաձայնություն էին ստորագրել, սակայն Թուրքիայում խաղաղության բանակցությունները ձախողվել էին՝ Պակիստանին թշնամական խմբավորումների շուրջ տարաձայնությունների պատճառով, որոնք գործում են Աֆղանստանի տարածքից։

Pakistani bombing kills dozens in Afghanistan
Zabihullah Mujahid, the official spokesman for the Afghan Taliban, announced that Pakistani forces bombed a residential building in Khost province, killing at least 9 children (5 boys and 4 girls) and a woman.
According to Mujahid, at around 00:00 at night, Pakistan shelled the house of Vilayat Khan, a resident of Gerbzvo district, destroying it. He published photos of the victims on X.
The Pakistani military and the Foreign Ministry have not yet commented on the incident.
Mujahid also reported that Pakistan carried out attacks in Kunar and Paktika provinces, wounding 4 civilians.
The attacks came a day after two suicide bombings in Peshawar on Tuesday, which killed three Pakistani border guards.
Pakistan and Afghanistan clashed on the border in October, killing dozens of people, the deadliest fighting since the Taliban returned to power in 2021. The sides signed a peace agreement in Doha, but peace talks in Turkey have failed due to disagreements over groups hostile to Pakistan that operate from Afghan territory.