Ամերիկյան այն տարբերակին, որին ծանոթացել է Պուտինը ընդունելի է. Կրեմլ
Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Էրդողանի հետ, նրանք մտքեր են փոխանակել Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի կողմից առաջարկվող կարգավորման համատեքստում։
Կրեմլի կողմից տարածված հաղորդագրության մեջ ասվում է, այն առաջարկների տարբերակը, որին ծանոթացել է նախագահ Պուտինը, համապատասխանում է Ալյասկայում ռուս-ամերիկյան քննարկումներին և, սկզբունքորեն, կարող է հիմք հանդիսանալ վերջնական խաղաղ կարգավորման համար։
«Էրդողանը հայտնել է բանակցային գործընթացին ամեն հնարավոր օգնություն ցուցաբերելու իր պատրաստակամությունը՝ շարունակելով Ստամբուլի հարթակը հասանելի դարձնել այդ նպատակների համար», - հաղորդել է Կրեմլը։
Կողմերը պայմանավորվել են տարբեր մակարդակներում ակտիվացնել ռուս-թուրքական շփումները ուկրաինական հարցի շուրջ։

Putin had a telephone conversation with Erdogan; they exchanged views on the situation in Ukraine, including in the context of the United States' proposed settlement.
The Kremlin said in a statement that the version of the proposals that President Putin got acquainted with corresponds to the Russian-American discussions in Alaska and, in principle, can serve as the basis for a final peaceful settlement.
"Erdogan expressed his readiness to provide all possible assistance to the negotiation process, continuing to make the Istanbul platform available for these purposes," the Kremlin reported.