Ինչ է պարունակում ԱՄՆ-ի կողմից Կիևին ներկայացրած երկրորդ փաստաթուղթը
Ըստ RBC-Ukraine-ի, Միացյալ Նահանգները՝ «28 կետանոց ծրագրից» բացի, Ուկրաինային է ներկայացրել առանձին փաստաթուղթ, որը պարունակում է անվտանգության երաշխիքներ։
RBC-Ukraine-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդում է, որ ամերիկյան պատվիրակության նոյեմբերի 19-ին Կիև կատարած այցի ժամանակ Ուկրաինան Միացյալ Նահանգներից ստացել է երկու նախագծի փաստաթուղթ՝ «28 կետանոց ծրագիր» և Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ համաձայնագիր։
Հրապարակման համաձայն՝ երկրորդ փաստաթուղթը՝ «Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը», կազմվել է «ՆԱՏՕ-ի կանոնադրության 5-րդ հոդվածի սկզբունքներին համապատասխան» և պարունակում է երեք կետ։
• Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի կրկնակի հարձակման դեպքում ԱՄՆ նախագահը կարող է կիրառել «զինված ուժեր, հետախուզական և լոգիստիկ աջակցություն, տնտեսական և դիվանագիտական ​​միջոցառումներ և այլ քայլեր, որոնք կհամարվեն նպատակահարմար»։
• ՆԱՏՕ-ի անդամները (Ֆրանսիա, Բրիտանիա, Գերմանիա, Լեհաստան և Ֆինլանդիա) պարտավորվում են գործել Միացյալ Նահանգների հետ համակարգված։
• Շրջանակային համաձայնագիրը կգործի տասը տարի՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։
Պարբերականը գրում է, որ ինչպես «28 կետանոց պլանի» դեպքում, Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ փաստաթուղթը վերջնական չէ և կարող է ճշգրտվել։
Նախկինում հաղորդվել էր, որ Ժնևում կայացած հանդիպման ժամանակ Ուկրաինան և Միացյալ Նահանգները մշակել են թարմացված և բարելավված խաղաղության պլան։

What does the second document submitted by the US to Kyiv contain?
According to RBC-Ukraine, in addition to the "28-point program", the United States has presented Ukraine with a separate document containing security guarantees.
RBC-Ukraine, citing sources, reports that during the American delegation's visit to Kiev on November 19, Ukraine received two draft documents from the United States: the "28-point program" and an agreement on security guarantees for Ukraine.
According to the publication, the second document, the "Framework Agreement on Security Guarantees for Ukraine", was drawn up "in accordance with the principles of Article 5 of the NATO Charter" and contains three points.
• In the event of a second Russian attack on Ukraine, the US president may use "armed forces, intelligence and logistical support, economic and diplomatic measures, and other steps that are deemed appropriate."
• NATO members (France, Britain, Germany, Poland, and Finland) undertake to coordinate their actions with the United States.
• The framework agreement will be valid for ten years, with the possibility of extension.
The newspaper writes that, as in the case of the "28-point plan", the document on Ukraine's security guarantees is not final and may be adjusted.
It was previously reported that during a meeting in Geneva, Ukraine, and the United States developed an updated and improved peace plan.