ԱՄՆ-ը և ՈՒկրաինան բանակցությունների արդյունքների մասին համատեղ հայտարարություն են տարածել
ԱՄՆ-ը և Ուկրաինան Ժնևում կայացած բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են ընդունել։
«2025 թ. նոյեմբերի 23-ին Ժնևում տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների հանդիպում՝ նվիրված ԱՄՆ-ի առաջարկած խաղաղության պլանին։ Բանակցությունները եղել են կառուցողական, կենտրոնացված և հարգալից՝ ընդգծելով արդար և կայուն խաղաղության հասնելու ընդհանուր հանձնառությունը։
Կողմերը համաձայնել են, որ խորհրդակցությունները չափազանց արդյունավետ են եղել։ Քննարկումները ցույց են տվել դիրքորոշումների համաձայնեցման և հաջորդ քայլերի հստակեցման ուղղությամբ էական առաջընթաց։ Կրկին հաստատվել է, որ ցանկացած ապագա համաձայնագիր պետք է լիովին պահպանի Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը և ապահովի կայուն ու արդար խաղաղություն։ Բանակցությունների արդյունքում կողմերը մշակել են խաղաղության թարմացված և կատարելագործված շրջանակային փաստաթուղթ։
Ուկրաինական պատվիրակությունը կրկին իր երախտագիտությունն է հայտնել Միացյալ Նահանգների և անձամբ նախագահ Դոնալդ Ջ. Թրամփի հաստատակամ նվիրվածության համար՝ ուղղված պատերազմի և կյանքերի կորուստների դադարեցմանը։
Ուկրաինան և Միացյալ Նահանգները պայմանավորվել են առաջիկա օրերին շարունակել ինտենսիվ աշխատանքը համատեղ առաջարկների վրա։ Գործընթացի առաջընթացին զուգընթաց նրանք կպահպանեն սերտ կապ եվրոպացի գործընկերների հետ։
Վերջնական որոշումները կկայացվեն Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների նախագահների կողմից։
Կողմերը կրկին ընդգծել են իրենց պատրաստակամությունը՝ համատեղ աշխատելու Ուկրաինայի անվտանգությունը, կայունությունն ու վերականգնումն ապահովող խաղաղության հասնելու ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

The United States and Ukraine issued a joint statement on the results of the negotiations
“On November 23, 2025, representatives of the United States and Ukraine met in Geneva to discuss the U.S.-proposed peace plan. The talks were constructive, focused, and respectful, underscoring a shared commitment to achieving a just and lasting peace.
The parties agreed that the consultations had been highly productive. The discussions demonstrated significant progress toward agreement on positions and clarification of next steps. It was reaffirmed that any future agreement must fully respect Ukraine’s sovereignty and ensure a lasting and just peace. As a result of the talks, the parties developed an updated, improved peace framework.
The Ukrainian delegation reiterated its gratitude for the unwavering commitment of the United States, and President Donald J. Trump himself, to ending the war and the loss of life.
Ukraine and the United States agreed to continue intensive work on the joint proposals in the coming days. They will remain in close contact with their European partners as the process progresses.
Final decisions will be made by the Presidents of Ukraine and the United States.
The parties reiterated their commitment to working together to achieve a peace that ensures the security, stability, and reconstruction of Ukraine,” the statement said.