Ռուբիոն և Ուիթքոֆֆը ժամանել են Ժնև՝ Ուկրաինայի «խաղաղության ծրագրի» շուրջ բանակցությունների համար
Եվրոպայի, Միացյալ Նահանգների և Ուկրաինայի պաշտոնյաները այսօր ժամանել են Ժնև՝ քննարկելու Վաշինգտոնի կողմից ներկայացված Ուկրաինայի պատերազմը դադարեցնելու նախագծի ծրագիրը, գրում է Reuters-ը։
Ուրբաթ օրը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին մինչև հինգշաբթի ժամանակ ունի՝ հաստատելու 28 կետից բաղկացած ծրագիրը, որը կոչ է անում Ուկրաինային զիջել տարածքներ, ընդունել իր զինված ուժերի սահմանափակումները և հրաժարվել ՆԱՏՕ-ին միանալու նկրտումներից։
Reuters-ը հայտնում է, որ ԱՄՆ հատուկ դեսպանորդ Սթիվ Ուիթքոֆֆը և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այսօր ժամանել են Ժնև՝ Ռուսաստանի լիամասշտաբ ներխուժումը դադարեցնելու վերաբերյալ բանակցությունների համար։
«Մենք հույս ունենք կարգավորել վերջնական մանրամասները, որպեսզի մշակենք նրանց (Ուկրաինայի) համար ձեռնտու գործարք», - ասել է ԱՄՆ պաշտոնյան։ «Ոչինչի մասին համաձայնություն չի լինի, մինչև երկու նախագահները չհանդիպեն», - ասել է պաշտոնյան՝ նկատի ունենալով Թրամփին և Զելենսկիին։
ԱՄՆ պաշտոնյան ասել է, որ կիրակի առավոտյան Ժնևում լուրջ բանակցությունների մեկնարկից առաջ համակարգող հանդիպումներ կլինեն։ Պաշտոնյան հավելել է, որ ԱՄՆ և Ուկրաինայի պաշտոնյաների միջև կլինեն տարբեր ձևաչափերով բանակցություններ ամբողջ օրվա ընթացքում։
ԱՄՆ բանակի նախարար Դանիել Դրիսկոլը նույնպես Ժնևում է՝ բանակցությունների համար, իսկ Ուկրաինայի պատվիրակությունը գլխավորում է Զելենսկու գրասենյակի ղեկավար Անդրեյ Երմակը։
Ֆրանսիայի, Միացյալ Թագավորության և Գերմանիայի ազգային անվտանգության խորհրդականները միանում են քննարկումներին՝ Եվրամիության հետ մեկտեղ։ Իտալիան նույնպես պաշտոնյա է ուղարկել։

Рубио и Уиткoфф прибыли в Женеву для переговоров по «мирному плану» Украины
Европейские, американские и украинские чиновники сегодня прибыли в Женеву, чтобы обсудить предложенный Вашингтоном проект программы по прекращению войны в Украине, пишет Reuters.
В пятницу президент США Дональд Трамп заявил, что президент Украины Владимир Зеленский имеет время до четверга, чтобы утвердить состоящий из 28 пунктов план, который призывает Украину пойти на территориальные уступки, согласиться на ограничения своих вооружённых сил и отказаться от стремления вступить в НАТО.
По данным Reuters, специальный посланник США Стив Уиткoфф и госсекретарь Марко Рубио сегодня прибыли в Женеву для переговоров о прекращении полномасштабного российского вторжения.
«Мы надеемся согласовать окончательные детали, чтобы подготовить для них (Украины) выгодную сделку», — сказал представитель США. «Никаких соглашений не будет, пока два президента не встретятся», — добавил он, имея в виду Трампа и Зеленского.
Американский чиновник сообщил, что в воскресенье утром перед началом серьёзных переговоров в Женеве состоятся координационные встречи. Он добавил, что в течение дня пройдут переговоры в разных форматах между представителями США и Украины.
Министр армии США Даниель Дрискол также находится в Женеве для участия в переговорах, а украинскую делегацию возглавляет глава офиса Зеленского Андрей Ермак.
Советники по нацбезопасности Франции, Великобритании и Германии, а также представители Евросоюза присоединяются к обсуждениям. Италию также представляет прибывший чиновник.