Թրամփի առաջարկը մերժել են. Politico
Ամերիկյան Politico-ի տվյալներով՝ եվրոպացի և ուկրաինացի պաշտոնյաները մերժել են Դոնալդ Թրամփի նոր խաղաղության առաջարկը՝ այն որակելով որպես «Պուտինի ցանկությունների ցուցակ» և անհամաչափորեն նպաստող Մոսկվային։
Եվրոպական մայրաքաղաքներում դժգոհություն է առաջացրել նաև այն, որ նրանք դուրս են մնացել առաջարկի մշակման գործընթացից։ Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Անդրեյ Սիբիգան եվրոպացի գործընկերներին հայտնել է, որ նախաձեռնության պայմանները «ակնհայտորեն թելադրված են Ռուսաստանից» և չեն կարող բերել կայուն խաղաղություն։
Եվրոպացի դիվանագետներն ու պաշտոնյաները մտահոգ են, որ Վաշինգտոնը փորձում է Կիևին «վատ գործարք» պարտադրել, հատկապես այն պահին, երբ Ուկրաինան ճնշման տակ է ինչպես ռազմաճակատում, այնպես էլ՝ ներքին սկանդալների ֆոնին։ Politico-ն գրում է, որ առաջարկը լայնորեն ընկալվել է որպես անհաջող և անարդար՝ ուժեղացնելով եվրոպական դժգոհությունը ԱՄՆ քայլերից։

According to the American Politico, European and Ukrainian officials have rejected Donald Trump’s new peace proposal, describing it as “Putin’s wish list” and disproportionately favoring Moscow.
European capitals have also been upset that they were left out of the process of developing the proposal. Ukrainian Foreign Minister Andriy Sibiga told European counterparts that the terms of the initiative are “clearly dictated by Russia” and cannot bring lasting peace.
European diplomats and officials are concerned that Washington is trying to force a “bad deal” on Kiev, especially at a time when Ukraine is under pressure both on the battlefield and amid domestic scandals. Politico writes that the proposal has been widely perceived as unsuccessful and unfair, intensifying European dissatisfaction with the US steps.