Ուղիղ չվերթներ Երևանի և Աստանայի միջև
Ղազախստանն ու Հայաստանը քննարկում են երկրների միջև ուղիղ ավիաչվերթների վերսկսման հնարավորությունը. հայտնել է Ղազախստանի փոխվարչապետ, էկոնոմիկայի նախարար Սերիկ Ժումանգարինը։
«Ուղիղ չվերթներ մի ժամանակ ունեցել ենք, հիմա ժամանակավորապես դադարեցրել ենք։ Բանն այն է, որ Երևանի օդանավակայանում սպասարկումը շատ թանկ է՝ 1248 դոլար արժե 1 տոննա ավիակերոսինը, 65 դոլար՝ մեկ անձի համար: Հիմա խոսքը գնում է այն մասին, որ դա ինչ-որ կերպ սուբսիդավորվի։ Այս պայմաններով և Scat- ը, և FlyArystan-ը պատրաստ են թռիչքներ բացել», - ասել է Ժումանգարինը:

Прямые рейсы между Ереваном и Астаной
Казахстан и Армения обсуждают возможность возобновления прямых авиарейсов между двумя странами, сообщил вице-премьер и министр экономики Казахстана Серик Жумагарин.
«Раньше у нас были прямые рейсы, сейчас мы их временно приостановили. Дело в том, что обслуживание в ереванском аэропорту очень дорогое — 1248 долларов стоит 1 тонна авиакеросина, 65 долларов — за одного пассажира. Сейчас речь идёт о том, чтобы это каким-то образом субсидировалось. При таких условиях и Scat, и FlyArystan готовы открыть рейсы», — сказал Жумагарин.