Վոլոդիմիր Զելենսկին, մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի ներկայացրած խաղաղության ծրագիրը, հայտարարել է, որ ուկրաինական կողմը չի շտապի սուր հայտարարություններ անել և կենտրոնացած է հստակ ու ազնիվ աշխատանքի վրա։
«Այսօր հանդիպում ունեցա ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչների հետ։ Շատ լուրջ պատվիրակություն և չափազանց կարևոր զրույց։ Ամերիկյան կողմը ներկայացրել է իր առաջարկները՝ պատերազմը դադարեցնելու ծրագրի կետերը, իրենց տեսլականը։ Մենք պատերազմի առաջին իսկ օրից ունենք մեկ՝ չափազանց պարզ դիրքորոշում. Ուկրաինային խաղաղություն է պետք։ Իրական խաղաղություն, որը չի թույլ տա երրորդ ներխուժում։ Արժանավոր խաղաղություն՝ հարգանքով մեր անկախության, ինքնիշխանության և ուկրաինացի ժողովրդի արժանապատվության հանդեպ», – գրել է Զելենսկին։
Նա ընդգծել է, որ հենց այդպիսի պայմաններ պետք է ապահովվեն։
«Ես նշել եմ, թե ինչն է մեզ համար սկզբունքային։ Պայմանավորվել ենք, որ թիմերը կաշխատեն այդ առաջարկների վրա՝ որպեսզի դրանք իրական լինեն։ Մենք սուր հայտարարություններ չենք անի և կենտրոնացած ենք հստակ, ազնիվ աշխատանքի վրա՝ Ուկրաինան, Միացյալ Նահանգները և մեր գործընկերները Եվրոպայում ու աշխարհում», – հավելել է նա։
Զելենսկին հիշեցրել է, որ վերջին օրերին բազմաթիվ զրույցներ է ունեցել եվրոպացի առաջնորդների հետ և ակնկալում է առաջիկայում խոսել նախագահ Թրամփի հետ։
«Մենք հասկանում ենք, որ Ամերիկայի ուժը և աջակցությունը կարող են իրականում մոտեցնել խաղաղությանը, և մենք չենք ուզում կորցնել դա։ Միաժամանակ հասկանում ենք նաև, որ Ռուսաստանն իրական ցանկություն չունի խաղաղության, հակառակ դեպքում նա այս պատերազմը չէր սկսի։ Բազմաթիվ գնահատականներ կան՝ բավականին արդարացի, որ Ռուսաստանն ամբողջ տարին փորձում է միայն մեկ բան՝ հետաձգել պատժամիջոցները և ժամանակ շահել պատերազմի համար»,– բացատրել է Զելենսկին։
Նրա համոզմամբ՝ ԱՄՆ-ն ունի բավարար ուժ՝ ստիպելու Ռուսաստանին վերջապես լուրջ վերաբերվել պատերազմի դադարեցմանը։
«Ես դրա համար էլ կշարունակեմ աշխատել հարյուր տոկոսով՝ ողջ ժամանակս նվիրելով հենց դրան։ Ուկրաինային խաղաղություն է պետք, և Ուկրաինան կանի ամեն ինչ, որպեսզի աշխարհում ոչ ոք չկարողանա ասել, թե իբր մենք ենք խոչընդոտում դիվանագիտությանը։ Սա կարևոր է», – ընդգծել է նա։

Volodymyr Zelensky, commenting on the United States' peace plan, stated that the Ukrainian side will not rush to make sharp statements and is focused on clear, honest work.
"Today I had a meeting with US representatives: a very serious delegation and a critical conversation. The American side presented its proposals, the plan's points to stop the war, and its vision. We have had one apparent position from the very first day of the war. Ukraine needs peace—real peace that will prevent a third invasion. A dignified peace, with respect for our independence, sovereignty, and the dignity of the Ukrainian people," Zelensky wrote.
He emphasized that such conditions must be ensured.
"I have indicated what is fundamental for us. We have agreed that the teams will work on these proposals to turn them into reality. We will not make sharp statements and are focused on clear, honest work: Ukraine, the United States, and our partners in Europe and the world," he added.
Zelensky recalled that in recent days he had many conversations with European leaders and expects to speak with President Trump in the near future.
"We understand that America's strength and support can really bring peace closer, and we do not want to lose that. At the same time, we also understand that Russia has no real desire for peace; otherwise, it would not have started this war. There are many assessments, quite fair, that Russia has been trying for one thing all year - to postpone sanctions and buy time for war," Zelensky explained.
He is convinced that the United States has the power to force Russia to finally take the cessation of hostilities seriously.
"That is why I will continue to work 100 percent, devoting all my time to this. "Ukraine needs peace, and Ukraine will do everything so that no one in the world can say that we are obstructing diplomacy. This is important," he emphasized.