Հրապարակվել է ռուս-ուկրաինական խաղաղության՝ ԱՄՆ ներկայացրած ծրագիրը
Ամերիկյան լրատվամիջոցները հրապարակել են ռուս-ուկրաինական խաղաղության՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայացրած ծրագիրը։ Մասնավորապես, CNN-ը գրում է, որ Ռուսաստանը նույնպես ստիպված կլինի զիջումների գնալ, ներկայացված պլանի որո կետեր կարող են փոխվել։ Radar Armenia-ն ներկայացնում է այդ կետերը։
1. Ուկրաինայի ինքնիշխանությունը կհաստատվի։
2. Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրոպայի միջև կկնքվի ամբողջական և համապարփակ չհարձակման համաձայնագիր։ Վերջին 30 տարիների բոլոր անորոշությունները կհամարվեն կարգավորված։
3. Սպասվում է, որ Ռուսաստանը չի ներխուժի հարևան երկրներ, իսկ ՆԱՏՕ-ն այլևս չի ընդլայնվի։
4. ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ կանցկացվի Ռուսաստան-ՆԱՏՕ երկխոսություն՝ անվտանգության բոլոր հարցերը լուծելու, դեէսկալացիայի պայմաններ ստեղծելու, գլոբալ անվտանգությունն ապահովելու և ապագա տնտեսական համագործակցության հնարավորություններն ընդլայնելու նպատակով։
5. Ուկրաինան կստանա հուսալի անվտանգային երաշխիքներ։
6. Ուկրաինայի զինված ուժերի թվաքանակը կսահմանափակվի՝ 600.000 մարզ կլինի։
7. Ուկրաինան սահմանադրությամբ կհաստատի, որ չի միանալու ՆԱՏՕ-ին, իսկ ՆԱՏՕ-ն իր կանոնադրությունում կներառի դրույթ, որ Ուկրաինան ապագայում չի ընդունվի։
8. ՆԱՏՕ-ն կհամաձայնի զորքեր չտեղակայել Ուկրաինայում։
9. Եվրոպական կործանիչները կտեղակայվեն Լեհաստանում։
10. ԱՄՆ-ի երաշխիքներ.
- ԱՄՆ-ն կստանա փոխհատուցում երաշխիքի դիմաց։
- Եթե Ուկրաինան հարձակվի Ռուսաստանի վրա՝ կկորցնի երաշխիքը։
- Եթե Ռուսաստանը հարձակվի Ուկրաինայի վրա՝ կվերականգնվեն բոլոր գլոբալ պատժամիջոցները, կչեղարկվի տարածքների ճանաչումը և համաձայնագրի բոլոր այլ առավելությունները, ինչպես նաև կտրվի վճռական համակարգված ռազմական պատասխան։
- Եթե Ուկրաինան առանց պատճառի հրթիռ արձակի Մոսկվայի կամ Սանկտ Պետերբուրգի ուղղությամբ՝ երաշխիքը կդառնա անվավեր։
11. Ուկրաինան կպահպանի ԵՄ անդամակցության իրավունքը և կստանա կարճաժամկետ նախընտրելի մուտք եվրոպական շուկա՝ մինչև անդամակցության հարցի քննարկումը։
12. Ուկրաինայի վերականգնման հզոր գլոբալ փաթեթ.
- Ուկրաինայի զարգացման ֆոնդի ստեղծում՝ ներդրումներ արագ աճող ոլորտներում (տեխնոլոգիաներ, տվյալների մշակման կենտրոններ, արհեստական բանականություն)։
- ԱՄՆ-Ուկրաինա համատեղ աշխատանք՝ գազային ենթակառուցվածքների վերականգնման, զարգացման և շահագործման ուղղությամբ։
- Պատերազմից տուժած տարածքների, քաղաքների և բնակելի շրջանների վերակառուցում և արդիականացում։
- Ենթակառուցվածքների զարգացում։
- Օգտակար հանածոների և բնական ռեսուրսների արդյունահանում։
- Համաշխարհային բանկի հատուկ ֆինանսավորման փաթեթ՝ գործընթացն արագացնելու համար։
13. Ռուսաստանի վերաինտեգրում համաշխարհային տնտեսության մեջ.
- Պատժամիջոցների փուլային և անհատական հանում։
- ԱՄՆ-Ռուսաստան երկարաժամկետ տնտեսական համագործակցության համաձայնագիր՝ էներգետիկա, ռեսուրսներ, ենթակառուցվածքներ, ԱԲ, Արևմտյան Արկտիկայի հազվագյուտ հողամետաղներ և այլն։
- Ռուսաստանի վերադարձ G8։
14. Սառեցված ակտիվների օգտագործում.
- 100 մլրդ դոլար ռուսական սառեցված ակտիվներ՝ ԱՄՆ-ի ղեկավարությամբ Ուկրաինայի վերականգնման համար (ԱՄՆ-ն կստանա 50% շահույթ)։
- Եվրոպան կավելացնի 100 մլրդ դոլար։ Եվրոպական սառեցված ակտիվները կազատվեն։
- Մնացած ռուսական ակտիվները՝ առանձին ամերիկա-ռուսական ներդրումային ֆոնդում՝ համատեղ նախագծերի համար և հակամարտության վերադարձը կանխելու մոտիվացիա ստեղծելու նպատակով։
15. ԱՄՆ-Ռուսաստան համատեղ աշխատանքային խումբ անվտանգության հարցերով՝ համաձայնագրի կատարման ապահովման համար։
16. Ռուսաստանը օրենսդրությամբ կհաստատի չհարձակման քաղաքականություն Եվրոպայի և Ուկրաինայի նկատմամբ։
17. ԱՄՆ-Ռուսաստան համաձայնություն՝ միջուկային զենքի չտարածման և վերահսկման պայմանագրերի երկարաձգման մասին, ներառյալ START-1-ը։
18. Ուկրաինան կմնա չմիջուկային պետություն՝ համաձայն համապատասխան միջազգային պայմանագրի։
19. Զապորոժյան ԱԷԿ-ը կգործարկվի ՄԱԳԱՏԷ-ի հսկողությամբ, էլեկտրաէներգիան կբաժանվի 50/50։
20. Երկու երկրներում կմտցվեն կրթական ծրագրեր՝ հանդուրժողականության, ռասիզմի և նախապաշարմունքների վերացման ուղղությամբ.
- Ուկրաինան կընդունի ԵՄ կանոնները կրոնական հանդուրժողականության և լեզվական փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին։
- Կչեղարկվեն բոլոր խտրական միջոցները, կերաշխավորվեն ուկրաինական և ռուսական ԶԼՄ-ների ու կրթության իրավունքները։
- Նացիստական գաղափարախոսությունը և գործունեությունը կարգելվեն։
21. Տարածքային կարգավորում.
- Ղրիմը, Դոնեցկը և Լուգանսկը կճանաչվեն de facto ռուսական (ներառյալ ԱՄՆ-ի կողմից)։
- Խերսոնը և Զապորոժիեն կ«սառեցվեն» շփման գծով (de facto ճանաչում)։
- Ռուսաստանը կհրաժարվի հինգ շրջաններից դուրս գտնվող այլ վերահսկվող տարածքներից։
- Ուկրաինական ուժերը կդուրս բերվեն Դոնեցկի մարզի այն մասից, որն այժմ վերահսկում են. այդ գոտին կդառնա չեզոք ապառազմականացված բուֆերային գոտի՝ միջազգայնորեն ճանաչված որպես ՌԴ տարածք (ռուսական զորքերը չեն մտնի այնտեղ)։
22. Տարածքային համաձայնագրերը չեն կարող փոխվել ուժով. խախտման դեպքում անվտանգության երաշխիքները չեն գործի։
23. Ռուսաստանը չի խոչընդոտի Դնեպրի առևտրային օգտագործմանը և կհամաձայնեցվի հացահատիկի ազատ տեղափոխումը Սև ծովով։
24. Հումանիտար կոմիտե.
- Գերիների և դիակների փոխանակում «բոլորը բոլորի դիմաց»։
- Քաղաքացիական կալանավորների և պատանդների վերադարձ, ներառյալ երեխաները։
- Ընտանիքների վերամիավորման ծրագիր։
- Զոհերի տառապանքների թեթևացում։
25. Ուկրաինան ընտրություններ կանցկացնի 100 օրյա ժամկետում։
26. Լիակատար ամնեստիա պատերազմի ընթացքում կատարված գործողությունների համար և հրաժարում հետագա պահանջներից։
27. Համաձայնագիրը կունենա իրավաբանական ուժ. կվերահսկվի Թրամփի ղեկավարած Խաղաղության խորհրդի կողմից. խախտումների համար՝ պատժամիջոցներ։

American media have published the Russian-Ukrainian peace plan presented by US President Donald Trump. In particular, CNN writes that Russia will also have to make concessions; some points of the presented plan may change. Radar Armenia presents these points.
1. The sovereignty of Ukraine will be confirmed.
2. A complete and comprehensive non-aggression pact will be signed between Russia, Ukraine, and Europe. All uncertainties of the last 30 years will be considered settled.
3. It is expected that Russia will not invade neighboring countries, and NATO will not expand any further.
4. A Russia-NATO dialogue will be held under the mediation of the US to resolve all security issues, create conditions for de-escalation, ensure global security, and expand opportunities for future economic cooperation.
5. Ukraine will receive reliable security guarantees.
6. The size of the Ukrainian armed forces will be limited to 600,000 men.
7. Ukraine will confirm in its constitution that it will not join NATO, and NATO will include a provision in its charter that Ukraine will not be admitted in the future.
8. NATO will agree not to deploy troops in Ukraine.
9. European fighter jets will be stationed in Poland.
10. US guarantees.
- The US will receive compensation for the guarantee.
- If Ukraine attacks Russia, it will lose the guarantee.
- If Russia attacks Ukraine, all global sanctions will be restored, recognition of the territories and all other benefits of the agreement will be canceled, and a decisive coordinated military response will be given.
- If Ukraine launches a missile in the direction of Moscow or St. Petersburg without reason, the guarantee will become invalid.
11. Ukraine will retain its EU membership and receive short-term preferential access to the European market until the membership issue is discussed.
12. A powerful global package for the recovery of Ukraine.
- Creation of a Ukrainian development fund with investments in fast-growing sectors (technologies, data centers, artificial intelligence).
- Joint US-Ukrainian work on the restoration, development, and operation of gas infrastructure.
- Reconstruction and modernization of war-torn territories, cities, and residential areas.
- Infrastructure development.
- Extraction of minerals and natural resources.
- A special financing package from the World Bank to accelerate the process.
13. Reintegration of Russia into the global economy.
- Phased and individual lifting of sanctions.
- US-Russia long-term economic cooperation agreement: energy, resources, infrastructure, aviation, rare earth metals of the Western Arctic, etc.
- Russia's return to the G8.
14. Use of frozen assets.
- $100 billion in Russian frozen assets for the US-led reconstruction of Ukraine (the US will receive 50% of the profits).
- Europe will add $100 billion. European frozen assets will be released.
- The remaining Russian assets will be placed in a separate US-Russian investment fund for joint projects and to create motivation to prevent a return to conflict.
15. US-Russia joint working group on security issues to ensure the implementation of the agreement.
16. Russia will establish a non-aggression policy towards Europe and Ukraine by law.
17. US-Russia agreement on the extension of the nuclear non-proliferation and control treaties, including START-1.
18. Ukraine will remain a non-nuclear state in accordance with the relevant international treaty.
19. The Zaporozhye NPP will be commissioned under the supervision of the IAEA, and electricity will be divided 50/50.
20. Educational programs will be introduced in both countries aimed at eliminating tolerance, racism, and prejudice.
- Ukraine will adopt EU rules on religious tolerance and the protection of linguistic minorities.
- All discriminatory measures will be abolished, and the rights of Ukrainian and Russian media and education will be guaranteed.
- Nazi ideology and activities will be banned.
21. Territorial settlement.
- Crimea, Donetsk, and Luhansk will be recognized as de facto Russian (including by the US).
- Kherson and Zaporozhye will be "frozen" on the contact line (de facto recognition).
- Russia will give up other controlled territories outside the five regions.
- Ukrainian forces will be withdrawn from the part of the Donetsk region that they currently control. This zone will become a neutral demilitarized buffer zone, internationally recognized as Russian territory (Russian troops will not enter it).
22. Territorial agreements cannot be changed by force. In the event of a violation, security guarantees will not apply.
23. Russia will not impede the commercial use of the Dnieper, and the free transport of grain across the Black Sea will be agreed upon.
24. Humanitarian Committee.
- Exchange of prisoners and corpses "all for all".
- Return of civilian detainees and hostages, including children.
- Family reunification program.
- Relief for victims.
25. Ukraine to hold elections within 100 days.
26. Full amnesty for wartime actions and waiver of future claims.
27. Agreement will have legal force. Will be monitored by the Trump-led Peace Council—sanctions for violations.