Վաշինգտոնն այլ կարծիք ունի. Պեսկով
Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պաշտոնապես չի ստացել որևէ նոր ամերիկյան առաջարկ ուկրաինական կարգավորման վերաբերյալ.
«Ամերիկյան կողմից կան որոշակի նկատառումներ, բայց ներկայումս որևէ էական բան չի քննարկվում։ Մենք լիովին բաց ենք և շարունակում ենք բաց մնալ խաղաղության բանակցությունների համար»,- ասել է նա։
Ըստ նրա՝ Ռուսաստանի զինված ուժերի արդյունավետ աշխատանքը պետք է համոզի Զելենսկուն և նրա ռեժիմին, որ ավելի լավ է բանակցել և դա անել հիմա։
«Ավելի լավ է դա անել հիմա, քան հետո։ Նրա որոշումների կայացման տարածքը նեղանում է, քանի որ նա կորցնում է տարածքներ ռուսական զինված ուժերի հարձակողական գործողությունների ընթացքում»,- հավելել է նա։
Ըստ Պեսկովի՝ ԱՄՆ-ն ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները դիտարկում է Ուկրաինայի կարգավորման պրիզմայով։
«Մոսկվան կնախընտրեր ուկրաինական կարգավորումը և Ռուսաստանի ու Միացյալ Նահանգների միջև երկկողմանի կնճիռների վերացումը դիտարկել որպես երկու առանձին հարցեր, սակայն Վաշինգտոնն այլ կարծիք ունի»,- ընդգծել է նա։

Washington has a different opinion. Peskov
Dmitry Peskov said that Russia has not officially received any new American proposals on the Ukrainian settlement.
“There are certain considerations from the American side, but nothing substantial is being discussed at the moment. We are completely open and remain open to peace talks,” he said.
According to him, the practical work of the Russian armed forces should convince Zelensky and his regime that it is better to negotiate now.
“It is better to do it now than later. His decision-making space is narrowing, as he loses territory during the offensive operations of the Russian armed forces,” he added.
According to Peskov, the United States views Russian-American relations through the prism of the settlement of the situation in Ukraine.
“Moscow would prefer to consider the Ukrainian settlement and the elimination of bilateral wrinkles between Russia and the United States as two separate issues, but Washington has a different opinion,” he emphasized.