Ներկայիս առաջնագիծը պետք է լինի քննարկումների մեկնարկային կետը. Մերց, Մակրոն, Սթարմեր, Զելենսկի
Ուկրաինայի ներկայիս առաջնագիծը պետք է լինի տարածքային ցանկացած քննարկման «մեկնարկային կետը», հայտարարել են Մերցը, Մակրոնը և Սթարմերը Զելենսկու հետ զրույցից հետո։
Նրանք նաև ողջունել են պատերազմը դադարեցնելու՝ ԱՄՆ ջանքերը և պատրաստ են Ուկրաինային տրամադրել հավաստի անվտանգության երաշխիքներ։
Նրանք նաև ընդգծել են, որ եվրոպական երկրների, ԵՄ-ի կամ ՆԱՏՕ-ի միջև ցանկացած խաղաղության համաձայնագիր պահանջում է եվրոպացի գործընկերների հաստատումը կամ դաշնակիցների միջև կոնսենսուս։
Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ եվրոպացի գործընկերները, Զելենսկու հետ, մերժել են պատերազմը դադարեցնելու՝ ԱՄՆ ծրագրի հիմնական առաջարկները։
Մերցը, Մակրոնը և Սթարմերը համաձայնել են Զելենսկու հետ, որ Ուկրաինայի զինված ուժերը չպետք է կրճատվեն։
Միևնույն ժամանակ, Reuters-ը հաղորդում է, որ ԱՄՆ-ն սպառնացել է կրճատել զենքի մատակարարումը և հետախուզական տվյալների փոխանակումը Ուկրաինային, եթե երկիրը չստորագրի համաձայնագիրը մինչև նոյեմբերի 27-ը։
The Telegraph-ը էլ ընդգծում է, որ Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային կառաջարկի ՆԱՏՕ-ի մոդելով անվտանգության երաշխիքներ՝ որպես Թրամփի՝ պատերազմը դադարեցնելու ծրագրի մաս։

The current frontline should be the starting point for discussions. Merz, Macron, Starmer, Zelensky
The current Ukrainian front line should be the "starting point" for any territorial discussions, Merz, Macron, and Starmer said after their talks with Zelensky.
They also welcomed US efforts to end the war and were ready to provide Ukraine with credible security guarantees.
They also stressed that any peace agreement between European countries, the EU, or NATO requires approval from European partners or a consensus among allies.
According to Bloomberg, the European partners, along with Zelensky, rejected the main proposals of the US plan to end the war.
Merz, Macron, and Starmer agreed with Zelensky that Ukraine's armed forces should not be reduced in size.
At the same time, Reuters reported that the US has threatened to reduce arms supplies and intelligence sharing to Ukraine if the country does not sign the agreement by November 27.
The Telegraph also highlights that the UK will offer NATO-style security guarantees to Ukraine as part of Trump's plan to end the war.