ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից մշակված 28-կետանոց ծրագիրը նախատեսում է, որ Ուկրաինան պատերազմը դադարեցնելու դիմաց կարող է պարտադրված լինել իր արևելյան Դոնբասի շրջանը վարձակալության տալ Ռուսաստանին։ Այս մասին գրում է հեղինակավոր Telegraph պարբերականը և մի շարք հայտնի պարբերականներ ևս։
Ըստ պայմանների, Կիևը կպահպանի տարածքի իրավական սեփականությունը, սակայն Մոսկվան կստանա փաստացի վերահսկողություն և կվճարի վարձավճար՝ հաշվի առնելով, որ Դոնբասը հարուստ է օգտակար հանածոներով։
Բացի տարածքային զիջումից, պլանը նախատեսում է Ուկրաինայի բանակի կիսով չափ կրճատում, երկար հեռահարության հրթիռների և օտարերկրյա զորքերի տեղակայման արգելք, ինչպես նաև ԱՄՆ ռազմական օգնության դադարեցում։
Ուկրաինային կթույլատրվի բանակցել ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի կառավարությունների անվտանգության երաշխիքների շուրջ, որոնք կօգնեն պահպանել հրադադարի ռեժիմը:
Ծրագրի համաձայն՝ ռուսերենը կդառնա պաշտոնական պետական լեզուներից մեկը։ Ուկրաինայի պաշտոնյաները մերժել են այս նախաձեռնությունը, իսկ Ռուսաստանը հերքում է, թե դրա մասին տեղեկություն ունի։ Աղբյուրները հայտնում են, որ Սպիտակ տունը ճնշում է գործադրում նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի վրա՝ համաձայնելու համար, քանի որ վարձակալության սխեման թույլ կտա շրջանցել Ուկրաինայի Սահմանադրության պահանջը՝ տարածքի զիջումը համապետական քվեարկության դնելու մասին։
Ըստ պարբերականի, այս գործարքի քննարկումներն են եղել պատճառը, որ գեներալ-լեյտենանտ Քիթ Քելոգը՝ Ուկրաինայում Թրամփի հատուկ բանագնացը, հայտարարել է իր հրաժարականի մասին։
Նշենք, որ մի շարք հեղինակավոր պարբերականներ պնդում են, որ Քելլոգը հունվարին կհեռանա զբաղեցրա պաշտոնից։

The 28-point plan developed by the administration of US President Donald Trump envisages that Ukraine may be forced to lease its eastern Donbas region to Russia in exchange for ending the war. The authoritative Telegraph newspaper and several other well-known periodicals report this.
According to the terms, Kiev will retain legal ownership of the territory, but Moscow will exercise de facto control and pay rent, given that Donbas is rich in minerals.
In addition to territorial concessions, the plan envisages reducing the Ukrainian army by half, banning the deployment of long-range missiles and foreign troops, and suspending US military aid.
Ukraine will be allowed to negotiate security guarantees from the US and European governments that will help maintain the ceasefire.
According to the plan, Russian will become one of the official state languages. Ukrainian officials have rejected this initiative, and Russia denies having any knowledge of it. Sources say the White House is pressuring President Volodymyr Zelensky to agree, as the lease scheme would bypass the Ukrainian Constitution’s requirement to put the cession of territory to a national vote.
According to the newspaper, discussions of this deal were the reason why Lieutenant General Keith Kellogg, Trump’s special envoy to Ukraine, announced his resignation.