Ուկրաինան և Եվրոպան պետք է մասնակցեն ռուսական ռազմական ագրեսիան դադարեցնելու ծրագրի շրջանակներում ցանկացած ջանքերի, հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասը:
Միայն այդ դեպքում է հնարավոր Ուկրաինայի հարցով խաղաղության ծրագրի հաջողությունը, հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի նոր ջանքերի մասին հաղորդագրությունները:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ այս պատերազմում կա մեկ ագրեսոր և մեկ զոհ։ Մենք չենք լսել ռուսական կողմից որևէ զիջման մասին։ Եթե Ռուսաստանը իսկապես խաղաղություն էր ուզում, կարող էր որոշ ժամանակ առաջ համաձայնվել անվերապահ հրադադարի»,- ասել է նա։
ԵՄ խորհրդի նիստից առաջ նա ընդգծել է, որ Եվրամիությունը ողջունում է Ուկրաինայում երկարաժամկետ խաղաղության հասնելու ցանկացած ջանք:

We have not heard of any concessions from the Russian side. Kallas
Ukraine and Europe must participate in any efforts to stop Russian military aggression, said Kaja Kalas, the EU's high representative for foreign affairs and security policy.
Only then can the peace plan for Ukraine succeed, the head of European diplomacy said, commenting on reports of new efforts by the administration of US President Donald Trump.
"We must understand that in this war there is one aggressor and one victim. We have not heard any concessions from the Russian side. If Russia really wanted peace, it could have agreed to an unconditional ceasefire some time ago," she said.
Ahead of the EU Council meeting, she stressed that the European Union welcomes any efforts to achieve lasting peace in Ukraine.