Ամերիկյան բանակի քարտուղար Դեն Դրիսկոլը և գլխավոր շտաբի պետ գեներալ Ռենդի Ջորջը անակնկալ այցելել են Կիև։ Սա առաջին անգամն է, երբ Թրամփի վարչակազմի բարձրագույն պաշտպանական պաշտոնյաները մեկնում են Ուկրաինա։
Հաղորդվում է, որ նրանց այցի նպատակն է եղել արագացնել խաղաղության գործընթացը և հասկանալ, թե ինչպես կարող են ԱՄՆ-ն ու Ուկրաինան ավելի արդյունավետ համագործակցել զինատեսակների ու նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Ուկրաինան վերջին տարիներին արագ զարգացրել է սեփական դրոնների արտադրությունը՝ ստեղծելով մոդելներ, որոնք օգտագործվում են և՛ առաջնագծում, և՛ Ռուսաստանի խորքում։ ԱՄՆ բանակը փորձում է սովորել այդ փորձից. Դրիսկոլն ու Ջորջը բազմիցս նշել են, որ Ուկրաինայի «արագ մտածելու ու արագ ստեղծելու» կարողությունը օրինակ պետք է դառնա ամերիկյան պաշտպանական արդյունաբերության համար։
Դրիսկոլը և Ջորջը Կիևում հանդիպելու են երկրի ղեկավարությանը, այդ թվում՝ նախագահ Զելենսկիին, քննարկելու խաղաղության գործընթացը և տեխնոլոգիական համագործակցությունը։

U.S. Army Secretary Dan Driscoll and Joint Chiefs of Staff Gen. Randy George made a surprise visit to Kiev. This is the first time that top defense officials from the Trump administration have traveled to Ukraine.
The purpose of their visit is to accelerate the peace process and understand how the United States and Ukraine can better cooperate in the field of weapons and new technologies.
Ukraine has rapidly developed its own drone production in recent years, creating models that are used both on the front lines and deep inside Russia. The U.S. military is trying to learn from that experience. Driscoll and George have repeatedly noted that Ukraine’s ability to “think fast and build fast” should serve as an example for the American defense industry.
Driscoll and George will meet with the country’s leadership, including President Zelensky, in Kyiv to discuss the peace process and technological cooperation.