Թուրքիան շարունակում է Հայաստանի հետ երկխոսությունը
Թուրքիայի խորհրդարանում ունեցած ելույթում Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանն անդրադարձել է Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջան-Հայաստան խաղաղության գործընթացի ընթացքում ցուցաբերված կամքը և Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում մեր արձանագրած առաջընթացն ամրապնդել են տարածաշրջանում երկար սպասված, երկարատև խաղաղության հույսերը»,- ասել է նա։
Ֆիդանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հետ բացառիկ հարաբերությունները պահպանվում են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում։ «Մենք շարունակում ենք գործել մեր դաշնակից Ադրբեջանի հետ համադրությամբ և համերաշխությամբ՝ Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերում»,- ասել է նա։
Հայաստանի կողմից Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ դրսևորված խաղաղ ու կառուցողական մոտեցումը դրական գնահատելով՝ Ֆիդանը նշել է. «Մենք շարունակում ենք երկխոսությունը Հայաստանի հետ տարբեր մակարդակներում, որը ցույց է տվել մեր երկրի հետ հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հստակ և նպատակասլաց դիրքորոշում, և մենք անկեղծորեն առաջ ենք մղում մեր համատեղ աշխատանքը՝ ձեռնարկվող կոնկրետ քայլերի ուղղությամբ: Թուրքիան սկզբից ի վեր հանձնառու է եղել Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելուն և տարածաշրջանում համատեղ բարգավաճման գոտի ստեղծելուն»,- ասել է նա։
Ընդգծելով, որ Ադրբեջանն ու Հայաստանը կոչ են անում ճիշտ օգտագործել այս պատմական հնարավորությունը և որքան հնարավոր է շուտ կնքել խաղաղության համաձայնագիր՝ Ֆիդանը նշել է, որ Վրաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները, որոնք հասել են ռազմավարական գործընկերության մակարդակի, շարունակում են ամրապնդվել փոխադարձ շահի հիման վրա։

Турция продолжает диалог с Арменией
В выступлении в парламенте Турции министр иностранных дел Турции Хакан Фидан затронул процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, а также между Арменией и Турцией.
«Проявленная 8 августа в Вашингтоне воля в ходе мирного процесса Азербайджан–Армения и достигнутый нами прогресс в процессе нормализации отношений с Арменией укрепили надежды на долгожданный и долгосрочный мир в регионе», — сказал он.
Фидан подчеркнул, что исключительные отношения с Азербайджаном сохраняются как на двусторонних, так и на многосторонних площадках. «Мы продолжаем действовать в координации и солидарности с нашим союзником Азербайджаном в усилиях по установлению мира и стабильности на Южном Кавказе», — сказал он.
Оценив позитивно проявленный Арменией мирный и конструктивный подход к Турции и Азербайджану, Фидан отметил: «Мы продолжаем диалог с Арменией на разных уровнях, который показал чёткую и целеустремлённую позицию по вопросу нормализации отношений с нашей страной, и мы искренне продвигаем нашу совместную работу по направлению к предпринимаемым конкретным шагам. Турция с самого начала была привержена установлению мира на Южном Кавказе и созданию зоны совместного процветания в регионе», — сказал он.
Подчеркнув, что Азербайджан и Армения призываются правильно воспользоваться этой исторической возможностью и как можно скорее подписать мирное соглашение, Фидан отметил, что двусторонние отношения с Грузией, которые достигли уровня стратегического партнёрства, продолжают укрепляться на основе взаимной выгоды.