Վրաստանը ավելի է հեռացել եվրոպական ուղուց
Ֆրանսիայի Եվրոպայի հարցերով նախարար Բենջամին Հադդադը Euroskop-ին հայտարարել է, որ ընդդիմության, քաղաքացիական հասարակության և լրագրողների դեմ Վրաստանի կառավարության բռնաճնշումները խոչընդոտում են երկրի եվրոպական ձգտումներին:
«Սա ցավալի է, քանի որ Վրաստանի բնակչության մեծամասնությունը սատարում է եվրոպական ուղին։ Այս ձգտումը ուժեղ է և վայելում է Ֆրանսիայի և եվրոպական այլ երկրների աջակցությունը։ Բայց այն, ինչ տեղի է ունենում 2024 թվականի խորհրդարանական ընտրություններից հետո և, հատկապես, վերջին ամիսներին, ավելի է հեռացնում երկիրը եվրոպական ուղուց»,- ասել է նա։
Նա կոչ է արել «Վրացական երազանքին» ամբողջությամբ փոխել իր դիրքորոշումը, կառուցողական երկխոսություն սկսել ընդդիմության հետ։
«Աշխատել նոր խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու ուղղությամբ և ազատ արձակել բանտարկված քաղաքական հակառակորդներին, լրագրողներին և քաղաքացիական հասարակության ակտիվիստներին։ Միայն այս դեպքում երկիրը կարող է վերադառնալ իր եվրոպական ձգտումներին։ Հակառակ դեպքում այս գործընթացը կկանգնի»,- հավելել է նա։

French Minister for Europe and Foreign Affairs, Benjamin Haddad, told Euroskop that the Georgian government’s crackdown on the opposition, civil society, and journalists is hindering the country’s European aspirations.
“This is regrettable, because the majority of the Georgian population supports the European path. This aspiration is strong and enjoys the support of France and other European countries. But what is happening since the 2024 parliamentary elections and, especially, in recent months, is further moving the country away from the European path,” he said.
He called on Georgian Dream to completely change its position, to start a constructive dialogue with the opposition.
“Work towards holding new parliamentary elections and releasing imprisoned political opponents, journalists, and civil society activists. Only in this case can the country return to its European aspirations. Otherwise, this process will come to a standstill,” he added.