Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն բացառել է նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի հնարավոր արտահանձնումը Ուկրաինային կամ տեղափոխումը երրորդ երկիր։
Աջարիայի հանրային հեռուստաընկերության «Ազատ տարածք» հաղորդման եթերում Կոբախիձեն մեկնաբանել է Ուկրաինայի նախագահի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակի հայտարարությունները։
«Սահակաշվիլիին արտահանձնելու շանս չկա։ Այստեղ ամեն ինչ ակնհայտ է, թե ինչպիսի բարեխղճության հետ գործ ունենք։ Երբ նման մարդիկ խոսում են Սաակաշվիլիի տեղափոխման մասին, մենք, իհարկե, չենք կարող լուրջ ընդունել նման հայտարարությունները»,- ասել է Կոբախիձեն։
Նոյեմբերի 16-ին Պոդոլյակը «Պիրվելի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել էր, որ Սաակաշվիլիի տեղափոխման հարցը «ակտիվորեն մշակվում է» և մտնում է Ուկրաինայի օրակարգ։
Նոյեմբերի 14-ին Սաակաշվիլին բանտից դիմել էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուն՝ խնդրելով իր անունը ներառել ռուս-ուկրաինական պատերազմի ժամանակ գերիների փոխանակման ցուցակում։ Դիմումը հնչել էր այն բանից հետո, երբ նոյեմբերի 12-ին նրան «Վիվամեդ» կլինիկայից վերադարձրել էին բանտ։
Միխեիլ Սաակաշվիլին Վրաստանի բանտում է 2021 թվականի հոկտեմբերից՝ երկիր վերադառնալուց անմիջապես հետո ձերբակալվելուց ի վեր։ Ազատազրկման ընթացքում նրա առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է։ 2022 թվականի մայիսից նա բուժում էր ստանում Թբիլիսիի «Վիվամեդ» կլինիկայում։

Kobakhidze rejected the option of extraditing Saakashvili to Ukraine
Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze has ruled out the possibility of extraditing former President Mikheil Saakashvili to Ukraine or transferring him to a third country.
On the air of the “Free Territory” program of the Adjarian Public Television, Kobakhidze commented on the statements of the Ukrainian President’s Advisor, Mikhail Podoliak.
“There is no chance of extraditing Saakashvili. Everything is obvious here, including what kind of good faith we are dealing with. When such people talk about Saakashvili’s transfer, we, of course, cannot take such statements seriously,” Kobakhidze said.
On November 16, Podoliak said in an interview with the “Pirveli” TV channel that the issue of Saakashvili’s transfer is “actively being developed” and is on the Ukrainian agenda.
On November 14, Saakashvili appealed to Ukrainian President Volodymyr Zelensky from prison, asking to include his name in the list of prisoners exchanged during the Russo-Ukrainian war. The appeal came after he was returned to jail from the Vivamed clinic on November 12.
Mikheil Saakashvili has been in a Georgian prison since October 2021, when he was arrested shortly after returning to the country. During his imprisonment, his health condition deteriorated sharply. Since May 2022, he has been receiving treatment at the Vivamed clinic in Tbilisi.