ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը հավանություն է տվել Գազայում խաղաղության ծրագրին
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ընդունել է բանաձև, որով հաստատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկած խաղաղության ծրագիրը։ Փաստաթուղթը նախատեսում է Գազայի հատվածում միջազգային զինվորական կոնտինգենտի տեղակայումը։
Բանաձևով թույլատրվում է անցում կատարել Թրամփի 20 կետից բաղկացած ծրագրի երկրորդ փուլին, որը ներառում է Գազայի ապառազմականացման համար Միջազգային կայունացման ուժերի ստեղծում և անցումային կառավարման մարմինների ձևավորում։
Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներից 13-ը, ներառյալ Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան, քվեարկել են կողմ։ Ռուսաստանն ու Չինաստանը ձեռնպահ են մնացել, սակայն չեն կիրառել վետոյի իրավունքը։
Փաստաթղթում նշվում է նաև պաղեստինյան պետության ստեղծման հեռանկարը, որը ներառվել է արաբական երկրների պահանջով։ Իսրայելը դեմ է այդ դրույթին։
ԱՄՆ ներկայացուցիչները հայտնել են, որ Միջազգային կայունացման ուժերում կմասնակցեն տարբեր երկրների զինվորական ստորաբաժանումներ, սակայն մասնակից երկրների ցանկը չեն մանրամասնել։
Բանաձևի ընդունումից անմիջապես հետո ՀԱՄԱՍ-ը մերժել է այն՝ հայտարարելով, որ փաստաթուղթը «չի պաշտպանում պաղեստինյան ժողովրդի իրավունքներն ու պահանջները»։
«Թրամփի ծրագիրը Գազայի հատվածում պարտադրում է միջազգային հոգաբարձության մեխանիզմ, որը մեր ժողովուրդը մերժում է»,– նշված է ՀԱՄԱՍ-ի Telegram-յան ալիքում տարածված հաղորդագրությունում։
Բանաձևի վերջնական տարբերակով սահմանվում է, որ Միջազգային կայունացման ուժերի գործառույթներից մեկը կլինի «ոչ պետական զինված խմբավորումների զենքի անժամկետ հանձնումը»։ Այդ խմբավորումներից է նաև ՀԱՄԱՍ-ը։ Ուժերը կնպաստեն նաև քաղաքացիական բնակչության անվտանգությանը և մարդասիրական օգնության ուղիների ապահովմանը։
Բացի այդ, նախատեսվում է Գազայում ստեղծել նոր պաղեստինյան ոստիկանություն, որը կգործի Միջազգային կայունացման ուժերի հետ համագործակցությամբ և կկատարի համակարգող դեր Իսրայելի ու Եգիպտոսի հետ։ Մինչ օրս Գազայի ոստիկանությունը վերահսկվում էր ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։

The UN Security Council has adopted a resolution endorsing US President Donald Trump's proposed peace plan. The document envisages the deployment of an international military contingent in the Gaza Strip.
The resolution enables the transition to the second phase of Trump's 20-point plan, which includes the establishment of an International Stabilization Force to demilitarize Gaza and the creation of transitional governing bodies.
Thirteen of the 15 Security Council members, including the United Kingdom and France, voted in favor. Russia and China abstained, but did not use their veto power.
The document also mentions the prospect of the creation of a Palestinian state, which was included at the request of Arab countries. Israel opposes this provision.
US representatives said that military units from various countries would participate in the International Stabilization Force, but did not specify the list of participating countries.
Immediately after the resolution was adopted, Hamas rejected it, stating that the document "does not protect the rights and demands of the Palestinian people."
"The Trump plan imposes an international trusteeship mechanism on the Gaza Strip, which our people reject," said a message posted on Hamas' Telegram channel.
The final version of the resolution stipulates that one of the functions of the International Stabilization Force will be "the indefinite surrender of weapons by non-state armed groups." Hamas is one of those groups. The force will also contribute to the security of the civilian population and the provision of humanitarian aid.
In addition, it is planned to create a new Palestinian police force in Gaza, which will operate in cooperation with the International Stabilization Force and will play a coordinating role with Israel and Egypt. Until now, the Gaza police force has been controlled by Hamas.