Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստվում է ստորագրել այն օրենքը, որը պարտադիր կդարձնի Ջեֆրի Էփշտեյնի գործին վերաբերվող փաստաթղթերի հրապարակումը։ Թրամփը կոչ է արել հանրապետական օրենսդիրներին աջակցել նախաձեռնությանը։
Ներկայացուցիչների պալատը, ըստ կանխատեսումների, այսօր մեծամասնությամբ կընդունի օրինագիծը, որով Արդարադատության նախարարությունը պարտավորվում է հրապարակել մահացած, սեռական հանցագործության համար դատապարտված Ջեֆրի Էփշշտեյնի գործի բոլոր նյութերը։
Անցած շաբաթ հանրապետական կուսակցության ղեկավարությունը կանխատեսում էր, որ իր շարքերի անդամները հիմնականում կքվեարկեն փաստաթղթերի հրապարակման օգտին։ Այժմ, նախագահի աջակցությունը ստանալուց հետո, Հանրապետական կուսակցության ձայների ավելացումը համարվում է հավանական։
Խոսնակ Մայք Ջոնսոնը, որը երկար ժամանակ դեմ էր քվեարկության անցկացմանը, երկուշաբթի լրագրողներին հայտնել է, որ կարող է կողմ քվեարկել այն դեպքում, եթե Սենատը հետագայում փոփոխություններ կատարի՝ ավելի արդյունավետ պաշտպանելու համար զոհերի և տեղեկատուների անձնական տվյալները։

President Donald Trump has said he will sign legislation that would require the release of documents related to the Jeffrey Epstein case. Trump has urged Republican lawmakers to support the initiative.
The House of Representatives is expected to pass a majority vote today on a bill that would require the Justice Department to release all documents related to the case of convicted sex offender Jeffrey Epstein.
Last week, Republican leaders had predicted that their ranks would essentially vote in favor of releasing the documents. Now, with the president’s support, the Republican Party’s vote is likely to increase.
Speaker Mike Johnson, who has long opposed a vote, told reporters on Monday that he might vote in favor if the Senate later makes changes to protect the privacy of victims and whistleblowers better.