ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և հանրապետական կոնգրեսական Մարջորի Թեյլոր Գրինի միջև առճակատումը վերածվել է բացահայտ հակամարտության։
Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետականները պետք է քվեարկեն «Էպշտեյնի ֆայլերի» հրապարակման օգտին:
«Մենք ոչինչ չունենք թաքցնելու, և ժամանակն է հրաժարվել այդ դեմոկրատական միստիֆիկացիայից»,- գրել է Դոնալդ Թրամփը: Նա հավելել է, որ Պալատի հսկողության կոմիտեն «կարող է ստանալ ամեն ինչ, ինչին ունի օրինական իրավունք»։
Թրամփը նաև գրել է, որ Հանրապետական կուսակցության որոշ «անդամների» «օգտագործում են», և «մենք չենք կարող դա թույլ տալ»: Միևնույն ժամանակ նա չի պարզաբանել, թե կոնկրետ ում մասին է խոսքը:
Վերջին օրերին Թրամփի և հանրապետական կոնգրեսական Մարջորի Թեյլոր Գրինի միջև առճակատումը բացահայտ հակամարտության է վերածվել «Էպշտեյնի ֆայլերի» հրապարակման պատճառով:
Ուրբաթ օրը սոցիալական ցանցերում նա Գրինին անվանել է «խելագար» (wacky) և հայտարարել, որ նա պետք է կորցնի մանդատը հաջորդ ընտրություններում:
Իսկ շաբաթ օրը նա ավելի հեռուն է գնացել՝ անվանելով նրան «դավաճան»:
Ի պատասխան այդ հարձակումների՝ Գրինը վերջին օրերին սկսել է կասկածներ հայտնել, թե արդյոք Թրամփը դեռ հավատարիմ է մնում America First («Ամերիկան նախ և առաջ») սկզբունքին, և քննադատել է նրա արձագանքը Ջեֆրի Էպշտեյնի գործով նյութերի հրապարակմանը:
Հակամարտությունը սրվել է Ներկայացուցիչների պալատում «Էպշտեյնի ֆայլերը» հրապարակելու հարցի առաջիկա քննվածման ֆոնին:
Պալատի խոսնակ, հանրապետական Մայք Ջոնսոնը հայտարարել է, որ մտադիր է օրենքի նախագիծը քվեարկության դնել այս շաբաթ:

The confrontation between Trump and the Republican congressman has escalated
The confrontation between US President Donald Trump and Republican Congresswoman Marjorie Taylor Greene has escalated into an open conflict.
Donald Trump has announced that House Republicans should vote in favor of the release of the “Epstein Files.”
“We have nothing to hide, and it is time to end this Democratic mystification,” Donald Trump wrote. He added that the House Oversight Committee “can get everything it is legally entitled to.”
Trump also wrote that some “members” of the Republican Party are being “used” and “we cannot allow this to happen.” At the same time, he did not clarify who exactly he was talking about.
In recent days, the confrontation between Trump and Republican Congresswoman Marjorie Taylor Greene has escalated into an open conflict over the release of the “Epstein Files.”
On Friday, he called Greene “wacky” on social media and said he should lose his seat in the next election.
And on Saturday, he went even further, calling him a “traitor.”
In response to these attacks, Greene has recently begun to express doubts about whether Trump still adheres to the principle of “America First” and has criticized his response to the release of materials in the Jeffrey Epstein case.
The conflict has intensified against the backdrop of an upcoming hearing in the House of Representatives on the issue of releasing the “Epstein files.”
House Speaker Mike Johnson, a Republican, has announced that he intends to put the bill to a vote this week.