Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ Իսրայելը դեռ դեմ է պաղեստինյան պետության ստեղծմանը:
Նեթանյահուն խոսել է Իսրայելի գլխավոր դաշնակից ԱՄՆ-ի և բազմաթիվ մուսուլմանական մեծամասնություն ունեցող երկրների կողմից ՄԱԿ-ի բանաձևի նախագծին հավանություն տալուց երկու օր անց: Նախագծը հաստատում է նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Գազայի խաղաղության պլանը՝ նշելով, որ գործընթացը առաջարկում է պաղեստինյան պետականության ճանապարհ:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 15 անդամները նոյեմբերի 7-ին սկսել են բանակցություններ նախագծի շուրջ, որը պարտադրում է Թրամփի առաջարկը Գազայում «Խաղաղության խորհուրդ» անցումային կառավարման ստեղծման մասին՝ պատերազմից հետո վերակառուցման և տնտեսական վերականգնման խնդիրները լուծելու համար:
Թրամփի 20 կետանոց պլանը ներառում է դրույթ, որ եթե Պաղեստինյան իշխանությունում իրականացվեն բարեփոխումներ, «վերջապես կարող են ստեղծվել պաղեստինյան ինքնորոշման և պետականության հավատալի ճանապարհի պայմանները, որոնք մենք ճանաչում ենք որպես պաղեստինյան ժողովրդի ձգտում»:
Այդ կետը զայրացրել է իսրայելցի ծայրահեղ աջ առաջնորդներին, որոնք դեմ էին Գազայում Թրամփի միջնորդությամբ հոկտեմբերյան զինադադարին։
Շաբաթ օրը ծայրահեղ աջ նախարարներ Իթամար Բեն-Գվիրը և Բեզալել Սմոտրիչը կոչ են արել Նեթանյահուին դատապարտել պաղեստինյան պետության գաղափարը: Բեն-Գվիրը սպառնացել է լքել կառավարական կոալիցիան, եթե վարչապետը չգործի:

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has said that Israel is still opposed to the creation of a Palestinian state.
Netanyahu spoke two days after Israel’s main ally, the United States, and many Muslim-majority countries endorsed a draft UN resolution. The resolution endorses President Donald Trump’s peace plan for Gaza, saying the process offers a path to Palestinian statehood.
The 15-member UN Security Council began talks on November 7 on the draft, which would impose Trump’s proposal to create a “Peace Council” transitional administration in Gaza to address the issues of post-war reconstruction and economic recovery.
Trump’s 20-point plan includes a provision that, if reforms are implemented in the Palestinian Authority, “the conditions for a credible path to Palestinian self-determination and statehood, which we recognize as the aspiration of the Palestinian people, can finally be created.”
The point angered Israeli far-right leaders who opposed the October ceasefire in Gaza brokered by Trump.
On Saturday, far-right ministers Itamar Ben-Gvir and Bezalel Smotrich called on Netanyahu to denounce the idea of ​​a Palestinian state. Ben-Gvir threatened to leave the governing coalition if the prime minister did not act.