Ճապոնիա-Չինաստան լարվածությունը սրվում է
Ճապոնիայի վարչապետ Սանաե Տակաիչիի հայտարարությունը, որ Չինաստանի հարձակումը Թայվանի վրա կարող է սպառնալ Ճապոնիայի գոյատևմանը և հրահրել ռազմական արձագանք, կտրուկ սրել է հարաբերությունները Պեկինի հետ։
Չինաստանը կոչ է արել իր քաղաքացիներին դադարեցնել ճանապարհորդությունները դեպի Ճապոնիա, իսկ Պեկինում ճապոնական դեսպանին հրավիրել են երկրի ԱԳՆ՝ հանձնելով բողոք նոտա։ Չինաստանի ԱԳՆ-ն պահանջում է «հետ վերցնել սխալ հայտարարությունը»։
Այսօր էլ Ճապոնիայի ԱԳՆ պաշտոնյա Մասաակի Կանայը ժամանել է Պեկին՝ հանգստացնելու իրավիճակը և ընդգծելու, որ Տոկիոյի անվտանգության քաղաքականությունը չի փոխվել։
Լարվածությունը մեծացել է նաև Սենկակու/Դյաոյույ կղզիների շուրջ. չինական առափնյա պահպանության նավերը մտել են ճապոնական վերահսկողության տակ գտնվող ջրեր, նկատվել են նաև չինական անօդաչու սարքեր Յոնագունի կղզու մոտ։
Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ ճգնաժամը կարող է ամիսներ տևել։ Նախորդ նման վեճի ժամանակ (2012) Ճապոնիա ժամանող չինացի զբոսաշրջիկների թիվն անկում էր ապրել 25%-ով, ինչը ծանր հարված էր եղել տնտեսությանը։ Այսօր Տոկիոյի բորսայում զբոսաշրջության հետ կապված բաժնետոմսերը նվազել են մինչև 11%-ով։

Japanese Prime Minister Sanae Takaichi's statement that a Chinese attack on Taiwan could threaten Japan's survival and provoke a military response has sharply strained relations with Beijing.
China has urged its citizens to stop traveling to Japan, and the Japanese ambassador in Beijing has been summoned to the country's Foreign Ministry with a note of protest. The Chinese Foreign Ministry is demanding that the "wrong statement be withdrawn."
Today, Japanese Foreign Minister Masaaki Kanai arrived in Beijing to calm the situation and emphasize that Tokyo's security policy remains unchanged.
Tensions have also increased over the Senkaku/Diaoyu Islands: Chinese coast guard ships have entered Japanese-controlled waters, and Chinese drones have been spotted near Yonaguni Island.
Analysts predict that the crisis could last for months. During the previous such dispute (in 2012), the number of Chinese tourists visiting Japan fell by 25%, which dealt a severe blow to the economy. Today, tourism-related stocks on the Tokyo Stock Exchange fell by up to 11%.