Շվեյցարիան և ԱՄՆ-ն համաձայնության են եկել նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից շվեյցարական ներմուծման վրա սահմանված 39% մաքսատուրքերը կրճատել մինչև 15%, որպես համաձայնագրի մի մաս, որը ներառում է Շվեյցարիայի կողմից ԱՄՆ-ում 200 միլիարդ դոլար (150 միլիարդ ֆունտ ստերլինգ) ներդնելու խոստում, հայտնում է BBC-ն։
«Դա մեծ թեթևացում է մեր տնտեսության համար», - ասել է Շվեյցարիայի էկոնոմիկայի նախարար Գի Պարմելենը։ Նա ասել է, որ անցյալ տարվա օգոստոսին լրացուցիչ մաքսատուրքերի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր զգալի վնաս է հասցվել։
Պարմելենը նշել է, որ շվեյցարական բիզնես առաջնորդների կողմից անցյալ շաբաթ Սպիտակ տանը Թրամփի հետ հանդիպելու քայլը «վճռորոշ» է եղել համաձայնության հասնելու համար։
Գործարարներն այցելել են Օվալաձև աշխատասենյակ՝ իրենց հետ բերելով նվերներ, այդ թվում՝ Rolex ոսկե ժամացույց և շվեյցարական ոսկու վերամշակման MKS ընկերության հատուկ փորագրված ոսկե ձուլակտոր։
ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը հաստատել է, որ համաձայնության են եկել՝ ասելով, որ «նախագահ Թրամփի անզուգական գործարքները շարունակում են օգուտ բերել ամերիկյան ժողովրդին»։
Շվեյցարացի գործարարների դերը, կարծես, կարևոր է եղել, և որոշները, մասնավորապես շքեղ ապրանքների, ոսկու կամ ապրանքների առևտրով զբաղվողները, արդեն կապեր ունեին Թրամփի շրջապատում։
Axios-ն էլ գրել է, որ Շվեյցարիան «համոզեց» Թրամփին կրճատել մաքսատուրքերը՝ ուղղակիորեն ազդելով նրա ճաշակի վրա։ Պարբերականը նշել է, որ Շվեյցարիայի առաջատար գործարարների պատվիրակությունը ժամանել է Սպիտակ տուն՝ շքեղ նվերներով, այդ թվում՝ 130 հազար դոլար արժողությամբ անհատականացված ոսկե ձուլակտորով և Rolex սեղանի ժամացույցով, գումարած ամերիկյան ներդրումների խոստումներով։
«Թրամփը, որը հայտնի է ոսկու, շքեղության և բիզնես հսկաների գնահատմամբ, ջերմորեն ընդունել է այդ ժեստը։ Մի քանի օր անց ԱՄՆ-ն կրճատեց շվեյցարական ապրանքների մաքսատուրքերը 39%-ից մինչև 15%»,- նշել է պարբերականը։

Швейцария и США договорились сократить установленные президентом Дональдом Трампом 39% пошлины на швейцарский импорт до 15% в рамках соглашения, которое включает обещание Швейцарии вложить 200 миллиардов долларов (150 миллиардов фунтов стерлингов) в США, сообщает BBC.
«Это большое облегчение для нашей экономики», — сказал министр экономики Швейцарии Ги Пармелен. Он отметил, что с момента вступления в силу дополнительных пошлин в августе прошлого года был нанесён значительный ущерб.
Пармелен заявил, что встреча швейцарских бизнес-лидеров с Трампом в Белом доме на прошлой неделе стала «решающей» для достижения договорённости.
Бизнесмены посетили Овальный кабинет, принеся с собой подарки, включая золотые часы Rolex и специально выгравированный золотой слиток от швейцарской компании MKS, занимающейся переработкой золота.
Торговый представитель США Джеймисон Грир подтвердил факт соглашения, заявив, что «непревзойдённые сделки президента Трампа продолжают приносить пользу американскому народу».
Роль швейцарских бизнесменов, по-видимому, была важной, и некоторые из них — особенно те, кто занимается роскошными товарами, золотом или торговлей сырьём — уже имели связи в окружении Трампа.
Axios также сообщил, что Швейцария «убедила» Трампа сократить пошлины, напрямую воздействуя на его вкус. Издание отметило, что делегация ведущих швейцарских предпринимателей прибыла в Белый дом с роскошными подарками, включая персонализированный золотой слиток стоимостью 130 тысяч долларов и настольные часы Rolex, а также с обещаниями инвестиций в США.
«Трамп, известный своей любовью к золоту, роскоши и крупным бизнес-фигурам, тепло принял этот жест. Несколько дней спустя США снизили пошлины на швейцарские товары с 39% до 15%», — указало издание.