Ադրբեջանում «Զանգեզուրի միջանցքի» շինարարությունը մոտենում է ավարտին․ Ալիև
Ադրբեջանում «Զանգեզուրի միջանցքի» շինարարությունը մոտենում է ավարտին, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ նա մասնավորապես ասել է․
«Ես վստահ եմ, որ այս օգոստոսին Վաշինգտոնում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապելու վերաբերյալ, կնպաստեն միջազգային փոխադրումների տարանցիկ հնարավորությունների ընդլայնմանը։ Ադրբեջանում Զանգեզուրի միջանցքի շինարարությունը մոտենում է ավարտին», - ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Տաշքենդում Կենտրոնական Ասիայի պետությունների ղեկավարների 7-րդ խորհրդակցական հանդիպման ժամանակ։
Ալիևը նշել է, որ 15 միլիոն տոննա տարողունակությամբ երկաթուղին կդառնա Միջին միջանցքի կարևոր զարկերակ։
«Այսօր Ադրբեջանը և Կենտրոնական Ասիան կապող օղակ են, կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի, Հյուսիսի և Հարավի միջև։ Միջին միջանցքի զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի մեր երկրների համար»,- ասել է նա։

В Азербайджане строительство «Зангезурского коридора» близится к завершению, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев. По сообщению азербайджанских СМИ, он, в частности, сказал:
«Я уверен, что достигнутые в августе этого года в Вашингтоне договоренности относительно соединения Азербайджана с Нахичеванью будут способствовать расширению транзитных возможностей международных перевозок. В Азербайджане строительство Зангезурского коридора близится к завершению», — сказал он, выступая в Ташкенте на 7-й консультативной встрече глав государств Центральной Азии.
Алиев отметил, что железная дорога грузоподъемностью 15 миллионов тонн станет важной артерией Среднего коридора.
«Сегодня Азербайджан и Центральная Азия являются соединяющим звеном, мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом. Развитие Среднего коридора имеет стратегическое значение для наших стран», — сказал он.