ԱՄՆ պատմության մեջ ամենաերկար Shutdown-ը ավարտված է՝ առնվազն փաստաթղթային մակարդակում։ Սակայն աշխատանքների լիարժեք վերագործարկումն անմիջապես չի սկսվում։
APnews-ը գրում է, որ 43 օր տևած Shutdown-ը տարբեր հետևանքներ է թողել։ Ամենաշատը տուժել են չվարձատրված դաշնային աշխատողները, որոնք անմիջապես զգացել են դրա ազդեցությունը։ Վնասներն ընդգրկել են նաև դաշնային ֆինանսավորում ստացող ոլորտները, այդ թվում՝ «Head Start» կրթական ծրագիրը և սննդի օգնության Supplemental Nutrition Assistance Program-ն։
Կառավարության աշխատանքի հարկադիր դադարի բացասական ազդեցությունը զգացվել է նաև այլ ոլորտներում։ Ուղևորները բախվել են ուշացումների և չվերթների չեղարկումների, քանի որ Դաշնային ավիացիոն վարչությունը պահանջել էր կրճատել չվերթները։ Ժամանակավորապես փակվել են թանգարանների տարածքները և Ազգային կենդանաբանական այգին (թեպետ կենդանիների խնամքը շարունակվել է)։
Նշվում է, որ աշխատանքային գործընթացների վերականգնումը չի լինի ակնթարթային։ Մոտ 1,25 միլիոն դաշնային աշխատող հոկտեմբերի 1-ից առ այսօր չի ստացել աշխատավարձ՝ ընդհանուր առմամբ կորցնելով շուրջ 16 միլիարդ դոլար։ Նրանք կա՛մ արձակվել են, կա՛մ աշխատել են առանց վարձատրության դաշնային կառույցներում։ Շատերի համար այս շրջանը դարձել է լուրջ սոցիալական և ֆինանսական փորձություն, իսկ Վաշինգտոնի տնտեսությունը զգալի վնաս է կրել։

The most extended shutdown in US history is over, at least on paper. But a full reopening is not imminent.
APnews writes that the 43-day shutdown has had mixed effects. The most severe impact was felt by the unpaid federal workers, who experienced it immediately. The damage also affected sectors that receive federal funding, including the Head Start education program and the Supplemental Nutrition Assistance Program.
The government shutdown has also hurt other sectors. Passengers have faced delays and flight cancellations as the Federal Aviation Administration has ordered a reduction in flights. Museums and the National Zoo have been temporarily closed (although animal care has continued).
It is noted that the restoration of work processes will not be instantaneous. Approximately 1.25 million federal workers have not received their paychecks since October 1, resulting in a total loss of about $16 billion. They have either been laid off or have been working without pay at federal agencies. For many, this period has become a severe social and financial ordeal, and the Washington economy has suffered significant damage.