Չինաստանի նախագահ Սի Ծինպինը բաց կթողնի G20 գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա Հարավային Աֆրիկայում։ Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ գագաթնաժողովում Պեկինը կներկայացնի Պետական խորհրդի վարչապետ Լի Ցյան։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ևս հրաժարվել էր մասնակցել G20-ի գագաթնաժողովին՝ Հարավային Աֆրիկայում ստեղծված իրավիճակն անվանելով «լիակատար խայտառակություն»։
«ԱՄՆ կառավարության ոչ մի ներկայացուցիչ չի մասնակցի այս գագաթնաժողովին, քանի դեռ մարդու իրավունքների այս խախտումները շարունակվում են»,- գրել էր նա Truth Social-ում:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նույնպես չի մեկնի Հարավային Աֆրիկա. ռուսական պատվիրակությունը կգլխավորի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Մաքսիմ Օրեշկինը։

G20 summit without the leaders of China, Russia, and the US
Chinese President Xi Jinping will skip the G20 summit in South Africa. A Chinese Foreign Ministry spokesman said Beijing will be represented at the summit by Premier Li Keqiang.
Earlier, US President Donald Trump also refused to attend the G20 summit, calling the situation in South Africa “a complete disgrace.”
“No representative of the US government will attend this summit as long as these human rights violations continue,” he wrote on Truth Social.
Russian President Vladimir Putin will also not travel to South Africa. Deputy Chief of Staff Maxim Oreshkin will head the Russian delegation.