Պուտինը թույլատրել է Citibank-ին լքել Ռուսաստանը՝ փորձելով փրկել հարաբերությունները Թրամփի հետ
Կրեմլը թույլ է տվել ամերիկյան Citibank-ին լքել Ռուսաստանը՝ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Դոնալդ Թրամփի միջև Բուդապեշտում նախատեսված գագաթնաժողովի չեղարկումից հետո հարաբերությունները վերականգնելու իր պատրաստակամության մասին ԱՄՆ-ին ազդանշան տալու համար. Financial Times (FT)-ին ասել է նախկին բարձրաստիճան ռուս պաշտոնյան:
«Ժամանակը բարդ է: Ակնհայտ է, որ կա ակնկալիք, որ ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը, որը շատ բիզնես-կողմնորոշված ​​է, կարող է ընկալունակ լինել այս ժեստի նկատմամբ», - բացատրել է աղբյուրը։
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանում բիզնես ունեցող բոլոր խոշոր արևմտյան ընկերությունները «մի տեսակ պատանդ» են: Մասնավորապես, ռուսական շուկայից դուրս գալու համար նրանք պետք է ստանան կառավարության թույլտվությունը՝ իրենց բիզնեսը վաճառելու համար:

Putin allowed Citibank to leave Russia in an attempt to salvage relations with Trump
The Kremlin has allowed US bank Citibank to leave Russia in a bid to signal to the US that it is ready to repair ties after the cancellation of a summit between Presidents Vladimir Putin and Donald Trump in Budapest, a former senior Russian official told the Financial Times (FT).
“These are difficult times. There is clearly an expectation that the current US administration, which is very business-oriented, may be receptive to this gesture,” the source explained.
He recalled that all major Western companies with businesses in Russia are “a kind of hostage.” In particular, they must obtain government permission to sell their businesses to exit the Russian market.