Թայլանդի և Կամբոջայի սահմանին տեղի ունեցած հրաձգության հետևանքով զոհվել է մեկ մարդ։ Երկու երկրների միջև լարվածությունը կրկին աճել է՝ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակցությամբ կնքված զինադադարի համաձայնության փլուզումից ընդամենը մի քանի օր անց։
Ավելի վաղ՝ հուլիսին, Թայլանդի և Կամբոջայի զորքերի հնգօրյա մարտերը հանգեցրել էին 43 մարդու մահվան և շուրջ 300 հազար մարդու տեղահանման։ Դա վերջին տասնամյակում երկու երկրների սահմանին ամենածանր բախումն էր։
Այս տարվա հոկտեմբերին Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ Մալայզիայում ստորագրվել էր զինադադարի համաձայնություն։ Նախքան դրա կնքումը, ԱՄՆ նախագահը զգուշացրել էր, որ կդադարեցնի երկու երկրների առևտրային արտոնությունները, եթե նրանք չդադարեցնեն ռազմական գործողությունները։
Սակայն համաձայնությունը երկար չտևեց։ Ըստ թայլանդական կողմի՝ երկուշաբթի օրը սահմանը պարեկող զինվորն ականի պայթյունից կորցրել է ոտքը։ Թայլանդը մեղադրել է Կամբոջային՝ պնդելով, որ ականը նոր է տեղադրվել, և հայտարարել է զինադադարի պայմանների կասեցման մասին։
Երկու օր անց երկու երկրների պաշտոնյաները հայտնել են նոր հրաձգությունների մասին՝ Թայլանդի Սա Կաեո և Կամբոջայի Բանթեայ Մեանչեյ նահանգների սահմանին։
Կամբոջայի վարչապետ Հուն Մանեթը տեղեկացրել է, որ Պրեյ Չան շրջանում երեք քաղաքացիական անձ վիրավորվել է, մեկ մարդ զոհվել է։ «Այս գործողությունը հակասում է մարդասիրական սկզբունքներին և սահմանային խնդիրները խաղաղ ճանապարհով լուծելու վերջին պայմանավորվածություններին»,- ասված է նրա հայտարարությունում։
Իսկ Թայլանդի բանակի խոսնակ Վինթայ Սուվարին հայտնել է, որ կամբոջացի զինվորականները «կրակ են բացել թայլանդական տարածքի ուղղությամբ»։

Relations between Thailand and Cambodia have worsened again: there are casualties
One person has been killed in a shooting on the Thai-Cambodian border. Tensions between the two countries have risen again, just days after a ceasefire brokered by former US President Donald Trump collapsed.
Earlier in July, five days of fighting between Thai and Cambodian troops left 43 people dead and nearly 300,000 displaced. It was the deadliest border clash between the two countries in a decade.
A ceasefire agreement was brokered in Malaysia in October this year, brokered by Donald Trump. Before it was signed, the US president had warned that he would cut off trade privileges between the two countries if they did not stop fighting.
But the agreement did not last long. According to the Thai side, a soldier patrolling the border lost his leg in a landmine explosion on Monday. Thailand accused Cambodia of planting a landmine and announced the suspension of the ceasefire.
Two days later, officials from both countries reported fresh shootings on the border between Thailand’s Sa Kaeo province and Cambodia’s Banteay Meanchey province.
Cambodian Prime Minister Hun Sen said three civilians had been injured and one person had been killed in Prey Chan district. “This action is contrary to humanitarian principles and the recent agreements to resolve border issues peacefully,” he said in a statement.
Meanwhile, Thai military spokesman Winthai Suvari said Cambodian troops had “opened fire in the direction of Thai territory.”