Թրամփը ստորագրել է բյուջեն. ԱՄՆ-ում ամենաերկար shutdown-ը կավարտվի
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկել է բյուջեի նախագծի օգտին, իսկ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է այն։ Այսպիսով, 43 օր տևած՝ երկրի պատմության ամենաերկար shutdown-ից հետո Դաշնային կառավարության աշխատանքը կվերսկսվի։
Ժամանակավոր բյուջեն նախագահին ստորագրման է ներկայացվել չորեքշաբթի ուշ երեկոյան՝ այն բանից հետո, երբ Ներկայացուցիչների պալատի 222 անդամ կողմ է քվեարկել նախագծին։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ բյուջեի նախագիծը հաստատվել էր նաև ԱՄՆ Սենատի կողմից։
Ներկայացուցիչների պալատում Հանրապետական կուսակցությունը ներկայումս ունի 219 մանդատ, իսկ Դեմոկրատական կուսակցությունը՝ 214 (ընդհանուր՝ 433 մանդատ, երկու տեղ դեռ թափուր է): Ուստի պարզ մեծամասնությունը կազմում է 217 ձայն։
Այդուհանդերձ, չորեքշաբթի երեկոյան նիստին չորս կոնգրեսականներ բացակայում էին՝ երեք հանրապետական և մեկ դեմոկրատ։ Դրա հետևանքով բյուջեի ընդունման համար անհրաժեշտ շեմը նվազեց մինչև 215 ձայն, ինչը թույլ տվեց նախագիծն ընդունել։
Փաստաթուղթը հաստատվել է ոչ միայն 216 հանրապետականի, այլև 6 դեմոկրատի աջակցության շնորհիվ։
Միևնույն ժամանակ, երկու հանրապետական կոնգրեսական դեմ է քվեարկել նախագծին։
Նախագահ Թրամփի կողմից ժամանակավոր բյուջեի ստորագրումից հետո կառավարությունը կվերսկսի իր աշխատանքը։ Եւ այսպիսով, կավարտվի ԱՄՆ պատմության ամենաերկար shutdown-ը։
Նշենք, որ նախորդ ռեկորդային shutdown-ն էլ տեղի էր ունեցել Դոնալդ Թրամփի առաջին նախագահության ընթացքում։

Trump signs the budget, ends the longest US shutdown
The US House of Representatives voted in favor of the budget bill, and President Donald Trump signed it. Thus, after a 43-day shutdown, the longest in the country's history, the Federal Government will resume work.
The temporary budget was submitted to the President for signature late Wednesday evening, after 222 members of the House of Representatives voted in favor of the bill.
It is worth noting that the budget bill was also approved by the US Senate earlier.
In the House of Representatives, the Republican Party currently holds 219 seats, while the Democratic Party has 214 (a total of 433 seats, with two seats still vacant). Therefore, a simple majority is 217 votes.
However, four congressmen were absent from the session on Wednesday evening - three Republicans and one Democrat. As a result, the threshold required for the adoption of the budget was reduced to 215 votes, which allowed the bill to pass.
The document was approved not only thanks to the support of 216 Republicans, but also 6 Democrats.
At the same time, two Republican congressmen voted against the bill.
After President Trump signs the temporary budget, the government will resume its work. And thus, the most prolonged blockade in US history will end.