ԱՄՆ-ն հանել է Հունգարիայում «Ռոսատոմ»-ի կողմից կառուցվող ատոմակայանի դեմ պատժամիջոցները
Միացյալ Նահանգները վերացրել է Հունգարիայի Պակշի ատոմակայանում ռուսական պետական ​​«Ռոսատոմ» ընկերության կողմից նոր էներգաբլոկների կառուցման նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Այն (Պակշի ատոմակայանի երկրորդ փուլը) արդեն կառուցվում է, և նրանք (հունգարացիները) պետք է այն ավարտեն։ Քանի որ նախագիծը մշակվել և իրականացվում է ռուսական ընկերության կողմից, մենք ուզում ենք, որ նրանք կարողանան այն ավարտին հասցնել», - բացատրել է Ռուբիոն։
Նրա խոսքով՝ սա անհրաժեշտ է Հունգարիայի էներգետիկ անկախության համար։
Պակշի ատոմակայանի՝ ռուսական մասնակցությամբ ընդլայնման դեմ պատժամիջոցները սահմանվել են 2024 թվականի նոյեմբերին, ԱՄՆ նախկին վարչակազմի կողմից:

The United States has lifted sanctions imposed on the construction of new power units by the Russian state-owned Rosatom company at the Paks nuclear power plant in Hungary, US Secretary of State Marco Rubio announced.
“It (the second phase of the Paks nuclear power plant) is already under construction, and they (the Hungarians) need to finish it. Since the project was developed and is being implemented by a Russian company, we want them to be able to finish it,” Rubio explained.
According to him, this is necessary for Hungary’s energy independence.
Sanctions against the expansion of the Paks nuclear power plant with Russian participation were imposed in November 2024 by the previous US administration.