Չնայած կոռուպցիոն սկանդալին՝ ԵՄ-ը 6 միլիարդ եվրո կփոխանցի Կիևին
Եվրոպական հանձնաժողովը մոտ 6 միլիարդ եվրո է փոխանցել Ուկրաինային G7 վարկային գծի շրջանակներում, որը ապահովված է ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտներով. հայտարարել է Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։ Սա ավելի լայն փաթեթի մի մասն է, որը Կիևը, ինչպես սպասվում է, կստանա մինչև տարեվերջ։
Լիտվայի ֆինանսների նախարար Քրիստուպաս Վայտիեկունասը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում կոռուպցիոն սկանդալը չի ​​լինի աջակցությունը դադարեցնելու պատճառ։
Նիդեռլանդների ֆինանսների նախարար Էելկո Հեյնենը հավելել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը պետք է մնա Կիևի համար մշտական ​​առաջնահերթություն։
Մինչև տարեվերջ ԵՄ-ը խոստացել է Ուկրաինային տրամադրել մոտ 18 միլիարդ եվրո, որը կվերադարձվի սառեցված ռուսական ակտիվներից ստացված եկամուտներից՝ G7-ի 45 միլիարդ եվրո վարկի շրջանակներում։

Despite the corruption scandal, the EU is to transfer 6 billion euros to Kyiv
The European Commission has transferred nearly €6 billion to Ukraine under a G7 credit line backed by proceeds from Russian assets, Ursula von der Leyen said. This is part of a broader package that Kiev is expected to receive by the end of the year.
Lithuanian Finance Minister Kristupas Vaitiekūnas stated that the corruption scandal in Ukraine would not be a reason to halt assistance.
Dutch Finance Minister Eelko Heinen added that the fight against corruption should remain a permanent priority for Kiev.
By the end of the year, the EU has pledged to provide Ukraine with approximately €18 billion, which will be repaid from the proceeds of frozen Russian assets, as part of a €45 billion G7 loan.