Ուկրաինայում ներկայիս շփման գիծը պետք է դառնա բանակցությունների մեկնակետ. G7
Կանադայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ճապոնիայի, Միացյալ Թագավորության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև Եվրամիության բարձր ներկայացուցիչը (G-7-ի երկրներ) հրապարակել են հայտարարության տեքստ, որտեղ վերահաստատել են իրենց մշտական աջակցությունը Ուկրաինային՝ պաշտպանելու իր տարածքային ամբողջականությունը և գոյության իրավունքը։
«Մենք հաստատել ենք, որ անհրաժեշտ է անհապաղ դադարեցնել կրակը։ Մենք համաձայնել ենք, որ ներկայիս շփման գիծը պետք է դառնա բանակցությունների մեկնարկային կետը։ Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ այն սկզբունքին, որ միջազգային սահմանները չպետք է ուժով փոխվեն»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Կողմերը նաև իրենց աջակցությունն են հայտնել նախագահ Թրամփի՝ Գազայում խաղաղություն հաստատելու նախաձեռնությանը։

The current line of contact in Ukraine should be a starting point for negotiations. G7
The foreign ministers of Canada, France, Germany, Italy, Japan, the United Kingdom, and the United States, as well as the High Representative of the European Union (G-7 countries), issued a statement reaffirming their continued support for Ukraine in defending its territorial integrity and right to exist.
“We affirmed the need for an immediate ceasefire. We agreed that the current line of contact should be the starting point for negotiations. We remain committed to the principle that international borders should not be changed by force,” the statement said.
The parties also expressed their support for President Trump’s initiative to establish peace in Gaza.