ԱՄՆ-ն Գազայի մոտ խոշոր ռազմաբազա կկառուցի
Bloomberg-ը հաղորդում է, որ Միացյալ Նահանգները քննարկում է Գազայի հատվածի մոտակայքում ռազմաբազա կառուցելու հարցը, որը կարող է տեղավորել մոտավորապես 10,000 անձնակազմ։
Ըստ տեղեկությունների՝ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը մի քանի ընկերություններից պահանջել են գնահատել Գազայի հատվածի մոտակայքում «ժամանակավոր, ինքնավար ռազմաբազա կառուցելու հարցը, որը կարող է 12 ամսվա ընթացքում սպասարկել 10,000 անձնակազմի»։
Հոդվածում նշվում է, որ կապալառուները պարտավոր են բազան կառուցել հիմնովին պատրաստ սկզբունքով, ապա մատուցել այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են էլեկտրաէներգիան, սնունդը և կապը։
Անանուն աղբյուրը գործակալությանը նաև հայտնել է, որ ԱՄՆ զինվորականների խնդրանքը քայլ է դեպի միջազգային կայունացման ուժերի բազա ստեղծելու նախնական պլանավորում։
Մեկ օր առաջ իսրայելական Ynet-ը հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն նախատեսում է Գազա-Իսրայել սահմանին ստեղծել 500 միլիոն դոլար արժողությամբ խոշոր ռազմական բազա։ Եթե նախագիծը իրականացվի, ապա բազան, ըստ տեղեկությունների, կդառնա Իսրայելում առաջին խոշորամասշտաբ ամերիկյան ռազմական օբյեկտը։

Bloomberg reports that the United States is considering building a military base near the Gaza Strip that could house up to 10,000 personnel.
The US Navy has reportedly asked several companies to evaluate the possibility of building a “temporary, self-contained military base” near the Gaza Strip that could house up to 10,000 personnel for 12 months.
The article states that the contractors would be required to build the base on a turnkey basis and then provide services such as electricity, food, and communications.
An anonymous source also told the agency that the US military’s request is a step towards preliminary planning for the creation of a base for an international stabilization force.
A day earlier, the Israeli Ynet reported that the US plans to build a large military base worth $500 million on the Gaza-Israel border. If the project is implemented, the base will reportedly become the first large-scale American military facility in Israel.