Չինական խոշոր ընկերություններից մեկը հրաժարվում է ռուսական նավթից
Reuters գործակալությունը գրում է, որ չինական խոշորագույն նավթավերամշակման գործարաններից մեկը՝ Yanchang Petroleum-ը, ամերիկյան պատժամիջոցների պատճառով հրաժարվել է ՌԴ-ից նավթի գնումներից։
Այս գործարանը նախկինում պարբերաբար ռուսական նավթի գնումներ է իրականացրել: Սակայն, ինչպես գործակալությանը հայտնել են փորձագետները, ռուսական նավթի մատակարարումների նկատմամբ արևմտյան մի շարք վերջին պատժամիջոցները հանգեցրել են նրան, որ Չինաստանի պետական նավթային ընկերությունները, ինչպես նաև որոշ հնդկական նավթավերամշակման գործարաններ խուսափում են այն գնել՝ երկրորդական պատժամիջոցների մտավախությունների պատճառով:
Նշվում է, որ Yanchang Petroleum-ը Չինաստանի խոշորագույն նավթավերամշակման գործարաններից մեկն է՝ օրական 348 հազար բարել վերամշակման հզորությամբ:

Reuters reports that one of China's largest refiners, Yanchang Petroleum, has stopped buying Russian oil due to US sanctions.
The refinery has previously regularly purchased Russian oil. However, a series of recent Western sanctions on Russian oil supplies has led Chinese state-owned oil companies and some Indian refiners to shy away from buying it, experts told Reuters, citing fears of secondary sanctions.
Yanchang Petroleum is one of China's largest refineries, with a processing capacity of 348,000 barrels per day.