Թրամփի և Սիրիայի նախագահի հանդիպման ավարտին հայտարարություններ չեն եղել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը հանդիպում է անցկացրել Սիրիայի ժամանակավոր նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ։
«Սիրիայի նախագահը ժամանել է Սպիտակ տուն: Նախագահ Թրամփի և նախագահ աշ-Շարաայի հանդիպումը նույնպես սկսվել է»,- հայտնել է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
Հետագայում լրագրողները տեսել են, թե ինչպես է աշ-Շարաայի շարասյունը հեռանում Սպիտակ տնից: Երկու երկրների առաջնորդները համատեղ հայտարարություններ չեն արել և չեն հայտնվել տեսախցիկների առջև:
Ինչպես նշում է Reuters գործակալությունը, աշ-Շարաայի ժամանումը Սպիտակ տուն ավելի համեստ է եղել, քան սովորաբար կազմակերպվում են այլ օտարերկրյա առաջնորդների այցերը: Նա մտել է Սպիտակ տուն, բայց ոչ թե Արևմտյան թևի գլխավոր սանդղամուտքով, որտեղ տեղակայված են տեսախցիկները և որտեղ օտարերկրյա հյուրերին հաճախ անձամբ է դիմավորում նախագահը, այլ ուրիշ դռնով։
Աշ-Շարաայի ժամանումը Վաշինգտոն պատմական է. ոչ մի սիրիացի նախագահ նախկինում պաշտոնական այցով չի եղել ԱՄՆ-ում:
Վերջին անգամ սիրիացի բարձրաստիճան պաշտոնյա Սպիտակ տուն է այցելել 1999 թվականի դեկտեմբերին. այն ժամանակ դա Սիրիայի արտգործնախարար Ֆարուկ աշ-Շարաան էր, ով մասնակցում էր Իսրայելի հետ խաղաղ բանակցություններին:
Բացի այդ, մինչև վերջերս աշ-Շարաան համարվում էր ահաբեկիչ, ում ձերբակալության համար սպիտակ տունը 10 մլն դոլար պարգև էր խոստացել։
Ասադի հեռանալուց հետո իշխանության եկած Ահմեդ աշ-Շարաան փորձում է վերականգնել հարաբերությունները այն երկրների հետ, որոնք տարիներ շարունակ խուսափում էին Դամասկոսի հետ կոնտակտներից:

US President Donald Trump met with Syrian interim President Ahmed al-Sharaa at the White House.
"The Syrian president has arrived at the White House. The meeting between President Trump and President al-Sharaa has also begun," the White House press service reported.
Later, reporters saw al-Sharaa's motorcade leaving the White House. The leaders of the two countries did not issue joint statements and did not appear before the cameras.
As Reuters reports, al-Sharaa's arrival at the White House was more modest than the visits of other foreign leaders are usually organized. He entered the White House, but not through the main entrance of the West Wing, where cameras are located and where the president often greets foreign guests personally, but through a different door.
Al-Sharaa's arrival in Washington is historic: no Syrian president has ever paid an official visit to the United States before.
The last time a high-ranking Syrian official visited the White House was in December 1999. At that time, it was Syrian Foreign Minister Farouk al-Sharaa, who was participating in peace negotiations with Israel.
In addition, until recently, al-Sharaa was considered a terrorist, for whose capture the White House had promised a reward of $ 10 million.
Ahmed al-Sharaa, who came to power after Assad's departure, is attempting to restore relations with countries that have avoided contact with Damascus for years.