ԱՄՆ Սենատը հաստատել է shutdown-ը դադարեցնելու համաձայնությունը
ԱՄՆ Սենատը հաստատել է փոխզիջումային համաձայնություն, որը դադարեցնում է երկրի պատմության մեջ կառավարական ժամանակավոր անաշխատունակությունը՝ shutdown-ը։
Օրենքն ընդունվել է 60։40 հարաբերակցությամբ՝ գրեթե բոլոր հանրապետականների և ութ դեմոկրատ սենատորների աջակցությամբ։
Օրինագիծը կուղարկվի Ներկայացուցիչների պալատ, որը գտնվում է հանրապետականների վերահսկողության տակ։ Խոսնակ Մայք Ջոնսոնը հայտնել է, որ ցանկանում է այն ընդունել չորեքշաբթի օրը և ներկայացնել Թրամփին ստորագրելու համար։ Թրամփը այս համաձայնությունը անվանել է «շատ լավ»։
Փաստաթղթի կնքումը տեղի է ունեցել մեկ շաբաթ անց այն բանիցհետո, երբ դեմոկրատները հաղթել էին Նյու Ջերսիի ու Վիրջինիայի ընտրություններում, իսկ Նյու Յորքում ընտրվել էր դեմոկրատ-սոցիալիստ քաղաքապետ։
Գործարքը դժգոհություն է առաջացրել բազմաթիվ դեմոկրատների շրջանում, որոնք նշում են, որ որևէ երաշխիք չկա, թե հանրապետականների վերահսկողության տակ գտնվող Սենատը կամ Ներկայացուցիչների պալատը կհամաձայնեն երկարաձգել առողջապահական ապահովագրության սուբսիդիաները։
Ըստ ամենայնի՝ համաձայնությունը չի ներառում կոնկրետ սահմանափակումներ, որոնք կարող էին խոչընդոտել Թրամփին հետագայում իրականացնելու ծախսերի նոր կրճատումներ։

The US Senate has approved a compromise agreement that ends the most extended government shutdown in the country's history.
The bill passed 60-40, with the support of almost all Republicans and eight Democrats.
The bill will now go to the Republican-controlled House of Representatives. Speaker Mike Johnson said he hopes to pass it on Wednesday and send it to Trump for his signature. Trump called the agreement "very good."
The signing of the document took place a week after Democrats won the elections in New Jersey and Virginia, and a Democratic socialist was elected mayor of New York.
The deal has angered many Democrats, who argue that there is no guarantee the Republican-controlled Senate or House of Representatives will agree to extend health insurance subsidies.
The agreement does not appear to include specific restrictions that could prevent Trump from implementing further spending cuts in the future.