Իրանը և Ռուսաստանը ծովային տրանսպորտի կոնսորցիում կստեղծեն
Իրանը և Ռուսաստանը համաձայնության են եկել ստեղծել համատեղ ծովային կոնսորցիում և պլանավորում են մշակել մանրամասները. հայտարարել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին։
«Իրանը և Ռուսաստանը համաձայնության են եկել ստեղծել առաջին համատեղ ծովային նավագնացության կոնսորցիումը», - գրել է նա X-ի իր էջում։
Նրա խոսքով՝ այս համաձայնագիրը կողմերի միջև նոյեմբերի 6-7-ը Մախաչկալայում կայացած բանակցությունների արդյունքն է, որին մասնակցել են երկու երկրների խոշոր ընկերությունների և կառավարությունների ներկայացուցիչները։
«Այս հանդիպման ընթացքում համաձայնություն է ձեռք բերվել այս կոնսորցիումի կառուցվածքի և շրջանակի վերաբերյալ, համաձայնություն է ձեռք բերվել նաև պատրաստել և ներկայացնել մանրամասները և պաշտոնական տեքստը հաջորդ ամսվա ընթացքում բանակցությունների ժամանակ», - հավելել է դիվանագետը։
Ջալալին նշել է, որ կոնսորցիումի ստեղծման «ռազմավարական նպատակը» առևտրի, տրանսպորտի և տարանցման զարգացումն է։

Иран и Россия договорились создать совместный морской консорциум и планируют в ближайшее время разработать его детали. Об этом заявил посол Ирана в Москве Казем Джалали.
«Иран и Россия договорились о создании первого совместного морского навигационного консорциума», — написал дипломат на своей странице в X (бывший Twitter).
По словам Джалали, соглашение стало результатом переговоров, прошедших 6–7 ноября в Махачкале, в которых участвовали представители крупных компаний и правительств обеих стран.
«В ходе встречи была достигнута договорённость о структуре и рамках этого консорциума, а также о подготовке и представлении детализированного и официального текста соглашения в течение следующего месяца», — добавил он.
Посол подчеркнул, что стратегической целью консорциума является развитие торговли, транспорта и транзита между Ираном и Россией.