Վաշինգտոնը պատրաստ է օգնել Լիբանանին զինաթափել Հեզբոլահը
Ամերիկան պատրաստ է աջակցել Լիբանանին զինված խմբավորումների, այդ թվում՝ Իրանի կողմից աջակցվող Հեզբոլահի զինաթափման համար։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։
ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ կօգնի Լիբանանի բանակին իրականացնել 2025 թվականի օգոստոսին հայտարարված զինաթափման ծրագիրը, որը մինչ այժմ խափանվել է Հեզբոլահի դիմադրության պատճառով։ Ամերիկյան պաշտոնյաները նաև պատրաստակամություն են հայտնել աջակցել Լիբանանի հարավի կայունացմանը, որտեղ Իսրայելը շարունակում է հարվածներ հասցնել Հեզբոլահի դիրքերին։
Լիբանանի նախագահ Ջոզեֆ Աունը, որը պաշտոնավարում է հունվարից, շեշտել է, որ անհրաժեշտ է ճնշում գործադրել Իսրայելի վրա՝ կանգնեցնելու հարձակումները Լիբանանի վրա։ Աունը նշել է, որ Իսրայելը պետք է լիովին կատարի հրադադարի պայմանները, որպեսզի լիբանանյան ուժերը տեղակայվեն հարավային սահմանին և իրականացնեն զինաթափման ծրագիրը։
Անցած շաբաթ Իսրայելը իրականացրել է Լիբանանի վրա ամենամեծ օդային հարվածներից մեկը ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի միջնորդությամբ հրադադարի ուժի մեջ մտնելուց հետո։ Իսրայելական բանակը հայտարարել է, որ հարվածները ուղղված են եղել Հեզբոլահիի փորձերին՝ վերականգնելու իր ռազմական կարողությունները։
ԱՄՆ-ի հատուկ բանագնաց Թոմ Բարաքը նշել է, որ Լիբանանի կառավարությունը լուրջ դժվարություններ ունի Հեզբոլահի զինաթափելու հարցում, քանի որ խմբավորումը հրաժարվում է հանձնել զենքը՝ հղում անելով Իսրայելի ագրեսիային։

Bloomberg reports that America is ready to help Lebanon disarm armed groups, including the Iranian-backed Hezbollah.
The United States has announced that it will help the Lebanese army implement the disarmament plan announced in August 2025, which Hezbollah's resistance has so far thwarted. American officials have also expressed readiness to support the stabilization of southern Lebanon, where Israel continues to strike Hezbollah positions.
Lebanese President Joseph Aoun, who has been in office since January, has stressed the need to pressure Israel to stop attacks on Lebanon. Aoun noted that Israel must fully implement the terms of the ceasefire so that Lebanese forces can deploy on the southern border and implement the disarmament plan.
Last week, Israel carried out one of the most significant air strikes on Lebanon since the ceasefire brokered by the United States and France came into effect. The Israeli military said the strikes were aimed at Hezbollah's attempts to rebuild its military capabilities.
US special envoy Tom Barak said the Lebanese government was facing severe difficulties in disarming Hezbollah, as the group refused to hand over its weapons, citing Israeli aggression.