Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին երկուշաբթի օրը դիմել է Փարիզի դատարանին՝ խնդրելով ազատ արձակել իրեն մինչև բողոքարկման արդյունքը։ Նա այս պահին կրում է հինգ տարվա բանտային պատիժ՝ Լիբիայից ընտրական միջոցներ հավաքելու դավադրության մեղադրանքով։
Դատախազությունը առաջարկել է նրան ազատ արձակել խիստ հսկողության ներքո՝ արգելելով շփվել գործով անցնող անձանց հետ։ Սարկոզին, ներկայանալով տեսազանգով, հայտարարել է, որ հարգում է դատարանը և պատրաստ է կատարել բոլոր պահանջները։
Դատարանի որոշումը սպասվում է այսօր՝ ժամը 13։30-ին։
70-ամյա նախկին պահպանողական նախագահը մեղավոր է ճանաչվել քրեական դավադրության մեջ՝ կապված 2007 թվականի նախագահական ընտրությունների համար Լիբիայի ղեկավար Մուամար Քադաֆիից ֆոնդեր ստանալու փորձերի հետ։ Նա արդարացվել է մյուս բոլոր մեղադրանքներով, այդ թվում՝ կոռուպցիայի և ապօրինի ընտրական ֆինանսավորում ստանալու համար։

Former French President Nicolas Sarkozy appealed to a Paris court on Monday for release pending the outcome of his appeal. He is currently serving a five-year prison sentence on charges of conspiring to raise election funds from Libya.
Prosecutors have recommended that he be released under strict supervision, with the condition that he be barred from communicating with those involved in the case. Sarkozy, appearing by video call, said he respected the court and was ready to comply with all its demands.
The court’s ruling is expected at 1:30 p.m. today.
The 70-year-old former conservative president was found guilty of criminal conspiracy in connection with attempts to obtain funds from Libyan leader Muammar Gaddafi for the 2007 presidential election. He was acquitted of all other charges, including corruption and receiving illegal election financing.