Ղազախստանը պատրաստ է ամսական 15-20 հզ. տոննա հացահատիկ մատակարարել Հայաստանին
Ղազախական ընկերության ղեկավարը հայտարարել է, որ հացահատիկի մատակարարումը Հայաստան սննդային դիվանագիտության օրինակ է։
«Այս իրադարձությունը ոչ միայն տնտեսական, այլև պատմական նշանակություն ունի, քանի որ այն խոստումնալից հնարավորություններ է բացում ուղիղ տարանցման և փոխադարձ առևտրի զարգացման համար։ Ղազախական հացահատիկի արտահանման միջոցով մենք ստեղծում ենք համագործակցության նոր կամուրջներ և նպաստում բարիդրացիական հարաբերությունների վերականգնմանը, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանի երկրների միջև վստահության ամրապնդմանը», - նշել է NC Food Contract Corporation» սննդի կորպորացիայի ներկայացուցիչը։
Ըստ նրա՝ Ղազախստանի ազգային հացահատիկի օպերատորը պատրաստ է ամսական մոտ 15-20 հզ․ տոննա հացահատիկ մատակարարել հայ սպառողներին։
Հոկտեմբերին Ղազախստանի ազգային հացահատիկի օպերատորը ստորագրել է երկարաժամկետ համագործակցության համաձայնագիր հայ սպառողներին հացահատիկի մատակարարման համար։ Փորձնական խմբաքանակը բաղկացած է 4-րդ կարգի հացահատիկից, որը կարող է օգտագործվել ինչպես ընդհանուր նշանակության ալյուր, այնպես էլ՝ անասնակեր արտադրելու համար։
Միևնույն ժամանակ, Ղազախստանը հնարավորություն ունի արտահանել տարբեր դասի հացահատիկ, ներառյալ՝ կոշտ ցորեն (դուրում) և բարձր սպիտակուցային ցորեն (hi-pro):
Երկրի գյուղնախարարության կայքում հրապարակված նյութում ասվում է, որ այս պահին բանակցություններ են ընթանում հայ գործարարների հետ։

The head of the Kazakh company stated that the supply of grain to Armenia is an example of food diplomacy.
“This event is not only of economic, but also of historical importance, as it opens up promising opportunities for the development of direct transit and mutual trade. Through the export of Kazakh grain, we are creating new bridges of cooperation and contributing to the restoration of good-neighborly relations, as well as strengthening trust between the countries of the region,” said a representative of the NC Food Contract Corporation.
According to him, the National Grain Operator of Kazakhstan is ready to supply about 15-20 thousand tons of grain to Armenian consumers per month.
In October, the National Grain Operator of Kazakhstan signed a long-term cooperation agreement for the supply of grain to Armenian consumers. The pilot batch consists of grade 4 grain, which can be used for both general-purpose flour and animal feed production.
At the same time, Kazakhstan has the opportunity to export various grades of grain, including durum wheat (durum) and high-protein wheat (hi-pro).
A statement published on the country’s Ministry of Agriculture website states that negotiations are currently underway with Armenian businesspeople.